Adet Öncesi Hamilelik Belirtileri

Hamilelikte pek çok kadının hissettiği bazı gebelik belirtileri olur. Bu belirtilerden en yaygını şunlardır:

1. Adetin gelmemesi yani tıbbi adıyla amenore
2. Bulantı ve kusmaların görülmesi
3. Düzensiz ve sık idarara çıkma
4. Hiçbir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetme
5. Fetal hareketlerin oluşması
6. Memelerde oluşan birtakım farklılıklar
7. Vajina akıntılarındaki renk farklılaşması

AMENORE: Normalde yani gebelik öncesi düzenli adet gören sorunsuz bayanlarda zamanında olması gereken adetin olmaması hamilelik yönünde önemli belirtilerdir. Ancak adet görememe keisnlikle tek başına hamileliğin olduğu anlamına gelmez. Çünkü adet düzensizliğini ve adet görememeyi pekçok faktör oluşturabilir. Hamile olmadığı halde adet göremeyen ya da düzensiz adet gören pekçok kadın vardır.

gebelik testi

BULANTI – KUSMA:
Bulantı ve kusmalar çoğunlukla hamileliğin 2 ve 12. haftalarında olur. Hamile kadınların yaklaşık yüzde elli-altmışında bulantı ve kusma şikayetleri vardır. Gebelikte bulantı daha çok sabah uyanıldığında oldukça yoğundur ve gün geçtikçe azalır.
Ayrıca hamilelik esnasında tükrük salgısında fazlalaşma ve ağızda çok fazla sulanma oluşur.

MESANEDE DUYARLILIK ARTIŞI:
Hamileliğin ilk zamanlarında büyüyen uterus mesaneye baskı yapar. Mesane duyarlılığı giderek artar. Kapasitesi her geçen gün azalır. Çok sık idrara gidilir. Bu bulgu hamileliğin ikinci evresinde azalır. www.kadinlarportali.com

YORGUNLUK:
Erken gebeliğin çok fazla rastlanan ve kimi zaman çok fazla olan bulgusudur. Kadın hiçbir şey yapmadığı halde kendini yorgun hisseder. Yorgunluk yirminci haftadan sonra görülmez.

FETAL HAREKETLERİN HİSSEDİLMESİ:
16. VE 20. haftalarda hamile kadın tarafından fetal hareketler algılanır. Bu hareketlerin dozajı zaman ilerledikçe artar.

GÖĞÜSLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLER:
Adet gecikmesinin yaşandığı ilk zamnalarda göğüslerde dolgunluk, duyarlılık ve karıncalanma gibi belirtiler olur.

AŞERME-SİNİRSEL-RUHİ DEĞİŞİKLİKLER:
Hamile bayanda yemek yeme isteğiyle alakalı ve hamilelikten önceki haline uymayan farklılıklar olur. Birtakım yemeklere isteği artar kimi yemeklere karşı isteksizlik meydana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sevcan dedi ki:

    slm ben daha adet gormedım ama göğüslerımde şişlik ve uclarında kahveleşme var şimdi test yapsam hamıle olup olmadımbellı olurmu ne olur cvp yazın biz cok istiyoruz bebek

BİR YORUM YAZ

Spam Testi:

kadın sitesi kategoriler