Doğum Sırasında Nefes ve Rahatlama

Şüphesiz hepimiz korktuğumuzda veya gergin olduğumuzda acıyı daha şiddetli olarak hissederiz. Düzgün nefes almayı ve rahatlamayı öğrenerek daha sakin olacak ve sancıyla daha iyi şekilde başa çıkabileceksiniz. Doğum öncesi kurslarında öğrendiğiniz nefes ve rahatlama tekniklerini hamileliğin son haftalarında, özellikle de sancı sırasında uygulamaya başlayabilirsiniz. Her gün birkaç dakika derin nefesler alıp yavaşça vermeyi deneyin. Bu aşamada eşiniz size yardım edebilir. Böylece size önemli prensipleri hatırlatacak ve güveneceğiniz biri olacaktır.

Doğum Sırasında Nefes ve Rahatlama

Sancının ilk evrelerinde kasılmalar başladığında yavaş bir şekilde nefes alıp vermeyi öğrenmelisiniz, işin sırrı gözlerinizi kapatarak burnunuzdan sakin nefesler almak ve nefesin tüm vücudunuzu doldurduğunu hayal etmektir. Nefes alırken tüm kaslarınızın rahatlamasma odaklanın. Sonra nefesi yavaşça ağzınızdan verin ve bu sefer kasılmaların verdiği acının nefesinizle vücudunuzdan dışarı atıldığını hayal edin. Doğum öncesi kurslarında gözde canlandırma tekniklerini görmüş olabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, kasılma ağrılarını aklınızdan çıkarmak için sakinleşmek ve yatışmaktır. Bu da bir çeşit hipnozdur ve bazı kadınlarda işe yaramaktadır.

Şiddetli kasılmalar yavaş nefes ritmini korumayı zorlaştırdığı için, kasılmalar şiddetlendikçe, ikili veya üçlü gruplarla daha kısa nefesler alma ihtiyacı duyacaksınız. Bu aşamada, nefesinizi vermek işin en önemli kısmıdır, çünkü nefesinizi vermeyi başardığınızda zaten nefes almak kendiliğinden gerçekleşecektir. Buradaki tavsiyem, her nefes verişinizde sanki rüzgârla ağaçları sallandırıyormuş ve her seferinde 30 cm daha ileriyi hedef almanız gerekiyormuş gibi düşünmenİ2 olacaktır. Zorlu bir sancılanma sırasında bir hastanın yanında otururken, ondan her nefes verişinde nefesi burnuma ulaştırmasını isterim böylelikle bu yeni nefes ritmine kolayca alışabilir. Bu ritme ulaştıktan sonra yerime eşini oturtarak aynı şeyi sürdürmelerini sağlarım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler