Doğumda Eşlerin Rolü

DOĞUMDA EŞİNİZİN ROLÜ

Babaların çocuklarının doğumunda bulunup bulunmamasıyla ilgili yargılayıcı olmak anlamsızdır. Doğum zordur ve sevdiğiniz kişinin doğumdaki acısını ve fiziksel travmasını izlemek kolay olmayabilir. Bu yüzden bazı erkekler eşlerini ne kadar sevseler de doğumda bulunmamayı tercih edebilirler. Şüphesiz çocuklarının doğumunda bulunan babalar hayatlarının sonuna kadar unutmayacakları olağanüstü bir olaya tanık olacaklardır. Ayrıca bu olayı anneyle paylaşmaları aralarındaki bağları da kuvvetlendirecektir.Eşinize kendini nasıl rahat hissedecekse öyle davranmasını söyleyin.

doğumda eşlerin rolü

Doğumda eşinizin yapabileceği en önemli şey, ilk olarak annenin ne istediğini, sonra da doğum öncesinde ve doğumda neler olacağını bilmesidir. Bu ilk seçenek eşinizle birlikte uzun ve ayrıntılı bir şekilde konuştuysanız mümkün olacaktır. ikincisiyse eşiniz sizinle birlikte en az bir kere doğum öncesi kurslara katılmış ve kitapta ilgili bölümleri okumuşsa mümkün olabilecektir.

Doğum yapan kadınların farklı ihtiyaçları olabilir, bazıları masaj, el ele tutuşma ve alınlarının silinmesi gibi fiziksel destek isterken diğerleri duygusal ve sözlü desteği tercih etmektedir. Eşiniz tüm bu seçimler için hazırlıklı olmalı ve bir an fiziksel yakınlık isterken bir anda onu yanınızda istemeyebileceğiniz gerçeğini kabullenmelidir. Ayrıca eşiniz korkularını ve endişelerini de size yansıtmamalıdır.

Bilgi toparlamak

Eşinizin rolünün en önemli kısmı tıbbi konularla ilgilenmek olacaktır. Sizin tam olarak anlayamayacağınız bir şeylerin olduğu durumlar olabilir, işte burada eşiniz, bu tıbbi prosedürün neden ve nasıl uygulanacağıyla ilgili açıklamalar isteyerek daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Neler olduğunu anlamak için sakin bir şekilde soru sormaya ve alınması gereken tıbbi kararlarda söz sahibi olabilmeniz için bilgi edinmeye hazırlıklı olması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler