Evliliğin Çok Kolay Olduğunu Düşünmemelisiniz

Evliğliğin başlamasıyla çiftler ev ve kendi masrafları için oluşturdukları ortak bütçeye göre haraket ederler yalnız para harcama alışkanlıkları doğal olarak birbirlerinden farklıdır. Harcamalar konusunda uyumlu ve dikkatli davranmaları gerekiyor. Çiftlerin dikkat etmeleri gereken noktalarda uzmanların önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Eğer çalışmıyorsanız, eşiniz günlük ev harcamalarının dışında da size para bırakmalıdır. İleriye dönük planlarınız için, mesela ev almak, taksit ödemek gibi, sizin de paranızın ne durumda olduğundan haberdar olmanız gerekir. Eğer siz de çalışıyorsanız, kazandığınız parayı ortak bir hesaba yatırmalısınız. Ayrıca kendiniz için para biriktirmeyi de düşünebilirsiniz, her ikiniz için özel bir hesap açtırıp her ay buraya belli bir miktarda para yatırabilir ve kalanı ortak hesaba aktarabilirsiniz. Ortak hesaptan yapacağınız harcamalarınızı da birbirinize haber vermelisiniz.

evlilik

Genelde bütün erkekler, ev işlerinde annelerine yardımcı olurlar, her zaman kendi işlerini üstlenirler. Durun hemen şaşırmayın bu erkeklerin anlatımıdır, uzmanlara göre gerçekleştirmeye gelindiğinde, durumun sanıldığı gibi olmadığının görüldüğünü belirtiyorlar. Uzmanlara göre, bu konunun önceden konuşulması gerekiyor ve ütü yapıp, yemek hazırlamak için değil bir yuva kurmak için onunla evlendiğinize dikkat çekmelisiniz. Elbette ki çalışmıyorsanız, ev kadını olmayı tercih ettiğinizde ev işlerinin büyük sorumluluğu sizde olacaktır yalnız bu durum eşinizin size hiç yardımcı olmayacağı anlamına gelmemeli.

Çocuk konusu evliliklerde çiftlere sorun olabiliyor. Siz kendinizi anne olmaya hazır hissetmeyebilirsiniz yada eşiniz baba olmaya hazır değildir. Eşlerden bir taraf beklemek istediğini söylerken diğeri aynı fikirde olmayabilir. Sakin ve anlayışla konuşarak uygun zamanı birlikte kararlaştırmalısınız. Bu konuda baskı ile karşılaşmak hoşunuza gitmeyeceğinden çözüm doğru zamanda doğru iletişimin kurulmasındadır.

Çiftlerin evliliklerini yürütüp yürütemeyecekleri ailesel ve çevresel faktörlere de bağlı olabiliyor. Taraflardan birinin ailesine olan bağlılığı size ve ilişkinize zarar verebilir. eşinizin annesi sürekli ziyaret ederek evinize yaşantınıza müdahale edebilir, bu durum çiftler arasında sorunların başlangıcı olabilir. Evlenmeden önce bu konulara dolaylı da olsa değinerek ikinizi de rahatlatacak ortak bir yol bulabilirsiniz. Böylece olası sorunları önleyebilirsiniz.

Bizim toplumumuzda da halen birçok kadının, eşi izin vermemesi sebebiyle istediği halde çalışamadığını görüyoruz. O yüzden bu konu da evlenmeden önce konuşulması gereken konular arasında yer alıyor. Daha önce çalışmıyor olsanız da ona istediğiniz takdirde çalışabileceğinizi anlatmalısınız. Bu koşullar başlangıçta size önemsiz gibi görünse de ileriki yaşantınızda nelerle karşılaşabileceğinizi bilemezsiniz, bu anlamda her ihtimali gözden geçirerek konuşmakta fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Spam Testi:

kadın sitesi kategoriler