Gebeliğin En Önemli Dönemi Olan İlk Üç Aya Dikkat

Gebeliğin ilk üç aylık dönemin de bebeğin zeka gelişimi oluşuyor ve zeka gelişimde en büyük rolü anne adayının beslenmesi oynuyor. Gebelik dönemlerinde en önemli unsur sağlıklı beslenmek ve zararlı gıdalardan uzak durmaktır.
Gebeliğin 1. ayı
Gebeliğin birinci ayında bebek henüz bir pirnç tanesi kadar emriyo halindedir ilerleyen haftalarda yani son iki haftasında beyin ve omur iliğini oluşturacak nöral tüp, kalp, sinir sistemi ve duyu organlarını oluşturacak tomurcuklar oluşmaya başlar. İlk aydaki belirtiler ise, adet kanaması kesilir, yorgunluk halsizlik çok sık idrara çıkma, kusma , midede yanma, yiyeceklere karşı isteksizlik veya istekler, memelerde şişkinlik meydana gelir.
gebeliğin ilk üç ayıGebeliğin 2. ayı
hamileliğin ikinci ayında cenin insan görünümüne daha çok benzer ve boyu 3 cm ye kadar ulaşır kilosu 10 gr a kadar olur. klp atışları oluşur, parmak başlangıçları belli olur kol ve bacak oluşumu meydana gelir. Kıkırdak dokusu oluşmaya başlar.
Belirtileri ise, Yorgunluk, sık idrara çıkma, kabızlık, el ve ayaklarda ödem oluşumu, idrarda şeker,midede yanma hissi oluşur.
Gebeliğin 3. ayı
3. ayda bebek 6 – 7 cm boyunda kilosu ise 15 gr ulaşmıştır. Bir çok organ gelişmiştir. Emme ve yutkunma refleksleri oluşur. Dolaşım ve boşaltım sistemi çalışmaya başlar. Üreme organı gelişmeye başlamıştır ama dışarıdan bakıldığında cinsiyeti henüz belli olmaz.

Belirtileri ise, uykusuzluk ve yorgunluk , iştah artışı , midede yanma hissi, kabızlık, sindirim sisteminde güçlük , şişkinlik hissi, ara sıra baş ağrıları gözlenir, baş dönmesi fenalaşma, sık idrara çıkma isteği memelerde ki değişikler ise; ağrı , dolgunluk, memenin başında ve çevresinde kararma, deri altındaki damarların belirginleşmesi, memenin başındaki kabarcıkların belirginleşmesi gözlenir. Ayrıca duygusal açıdan da değişimler gösterir bunlar ise; gerginlik, korku, ağlama isteği, alınganlık , huysuzluk vb duygusal değişimler gözlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler