Günlük Alınması Gereken Vitaminler

Daha sağlıkbeslenmemiz için vücudumuzun enerji ve vitaminlere gereksinimi vardır peki bu gereksinimleri gidermek için hangi vitaminler hangi besinlerde bulunur ve günlük tüketmemiz gereken besinler nelerdir?
A vitamini; Göz için en gerekli vitamindir. Ayrıca büyüme üreme ve kansere karşı mücadele etkisi vardır günlük bir adet havuç tüketiminde vücudumuz için gereksinim olan A vitamini ihtiyacını karşılamış oluruz.
C vitamini; Vücudun korunması için bir çok vitaminden etkilidir. Yetişkin erkek ve kadınlarda günde bir bardak portakal suyu ve ya bir adet domates tüketimi sağlandığında vücudun c vitamini eksikliğini karşılamış olursunuz.
K vitamini, Yağda eriyen bir vitamindir ve kanın pıhtılaşmasını sağlar ve bağırsakta yararlı bakterilerin sentezinde görev yapar. Kemik sağlığının korunmasında kalp ve damar sağlığında etkisi vardır. Yeşil salata , ıspanak, maydanoz ve pazı çiğ elle doğranıp yendiğinde günlük K vitamini ihtiyacını karşılamış oluruz.
günlük alınması gereken vitaminlerE vitamini, Antioksidan özelliği gösterir. Gözde güneş ışınlarının etkisini azaltarak özellikle yaşlılarda görünen katarak oluşumunun engellenmesinde yardımcı rolü vardır. E vitamini eksikliğinde kas yorgunluğu, kas zayıflaması ve sinir sistemi bozukluğuna neden olabilir. Günlük yediğimiz yemeklerin içerisinde ki yağlardan vücudumuz için gerekli E vitamini ihtiyacını karşılamış oluruz.
Folat; Günde bir kase ıspanak tüketiminde veya kuru baklagiller yemeği ile vücudumuz için gerekli folat ihtiyacını karşılamış oluruz.
Niasin (B3) vitamini, 4 dilim ekmek ve üç küçük porsiyon köfte kadar tavuk tüketiminde vücudumuzun günlük B3 vitaminini karşılamış oluruz.
Riboflavin (B2) vitamini, Günde 3 bardak süt ayrıca taze tüketilen sebzeler ile vücudun günlük ihtiyacını karşılayabilirsiniz.
Tiamin (B1) vitamini; 1 kase sütün içine 5 yemek kaşığı tahıl ilave edilerek günlük yeterli B1 vitamini ihtiyacını karşılamış oluruz.
Biotin, Bir adet yumurta tüketiminde
Çinko;3 köfte büyüklüğünde et ve bir kase yoğurt tüketiminde
Bakır;Günde yarım çay bardağı ay çekirdeği tüketimi ile vücudun ihtiyacı karşılanabilir.
Kalsiyum; İki su bardağı süt 1 bardak yoğurt ve bir kibrit kutusu kadar peynir günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler