Hamilelik Öncesi Fottk Asit Alın

Folik asit, sağlıklı bir hamileliğe kat­kıda bulunabilecek bir B vitaminidir (B9). Eğer bir anne adayı, hamilelik başlamadan 3 veya 4 ay öncesinden başla­yarak, her gün 0.4 mg (400 mikrogram) folik asit alırsa, gelişen bebeğini nöral tüp kusurları adı verilen omurga ve be­yin ile ilgili doğumsal kusurlara karşı koruyabilir.

Bu kusurlardan birisi olan spina bifıda, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 4.000 bebeğin bu hastalıktan acı çek­mesine neden oluyor. Spina bifida hami­leliğin ilk haftalarında gelişir. Çalışma­lar, anne adayı folik asit aldığı takdirde bu vakaların yaklaşık % 75’inin önlene­bileceğini göstermiştir. Hamileliğe ha­zırlanırken doktorunuza folik asit takvi­yesi konusunda danışın.

1998 yılında ABD hükümeti, un gibi bazı tahıl ürünlerine, kahvaltıda yenen tahıllara ve makarnalara folik asit takviyesi yapılması kuralını koydu. Ayrıca birçok diğer gıdada da folik asit bulunur. Çeşitli besinler içeren bir diyet amacınıza ulaş­manızda yardımcı olur. Yaygın olarak kullanılan pek çok gıda folik asit içerir:

Kuşkonmaz, avokado, muz, siyah fa­sulye, brokoli, turunçgiller ve suları, yu­murta sarıları, folik asit katkılı ekmekler ve tahıllar, yeşil fasulye, yapraklı yeşil sebzeler, mercimek, karaciğer, bezelye, ıspanak, çilek, ton balığı, buğday tohu­mu, yoğurt.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler