Hamilelikte Klamidya

Hamilelikte, anne adayı, bebeği doğum kanalından ve vajînadan geçerken enfeksiyonu bebeği­ne bulaştırabilir. Eğer annede varsa be­bekte de klamidya olma şansı % 20 ve % 50 arasındadır. Hastalık bir göz enfek­siyonuna neden olabilir ama bu kolayca tedavi edilir. Daha ciddi olan komplikasyonlar zatürreedir, bebeğin hastanede te­davi edilmesini gerektirebilir.

Araştırmalar» Chylamydial enfeksiyo­nun ektopik hamilelik ile bağlantılı olabi­leceğini göstermiştir. Bir çalışma, incele­nen kadınların % 70’inde dış gebelik var­sa aynı zamanda klamidya olduğunu orta­ya koymuştur. Eğer bir kadın hamile kal­maya çalışıyorsa, kolayca tedavi edilen bu hastalık için muayene olması gerekir.

Klamidya Testi:

Klamidya, bir hücre kültürü ile belirlenebilir, ama daha önce söylediğimiz gibi, enfeksiyonlu olanların yarısından fazlasında belirti oluşmaz. Oluşan belirti, genital bölgede yanma ve­ya kaşıntı, vajinada akıntı, ağrılı veya sık idrara çıkma ve pelvik bölgede ağrıdır. Erkeklerde de belirtiler oluşur. Hızlı tanı testleri doktorun muayanesinde yapılabi­lir. Sonucu çok çabuk, hatta büyük olası­lıkla siz eve gitmeden önce verebilirler.

Klamidya, genellikle Tetrasiklin ile te­davi edilir, bu ilaç hamile bir kadına ve­rilmemelidir. Hamilelikte Eritromısin kullanılabilir. Tedaviden sonra, doktoru­nuz enfeksiyonun geçip geçmediğinden emin olmak için başka bir kültür yapmak isteyebilir. Eğer klamidya enfeksiyonun­dan şüpheleniyorsanız, doğum öncesi bir muayenede doktorunuzla konuşun. Dok­torunuz size tavsiyelerde bulunacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler