Hamileyken tüketilmemesi gereken gıdalar

Gebelik dönemi, kadınların beslenme düzenine en çok önem vermeleri gereken dönem. Zira artık iki canlı olan gebe kadınların, hamilelik döneminde tüketebileceği en ufak bir zararlı besin, hem kendi hayatını hem de bebeğinin hayatını riske atabilir. Hayati bir risk meydana gelmese bile, bebeğin gelişiminde ciddi tehlikeler oluşturabilir.

Hamilelik dönemin her anne adayının bildiği sigara, alkol gibi zararlı içeceklerden uzak durmak, sağlıklı bir bebek sahibi olmak için ve sağlıklı br gebelik dönemi geçirmek için yeterli değildir. Bunların yanında anne adayı yediği, içtiği her besine dikkat etmelidir.

Sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir gebelik dönemi için neler yenmeli

Hamileyken tüketilmemesi gereken gıdalar

Kesinlikle hiçbir şekilde pastorize edilmemiş hiçbir besini tüketmeyin. Zira pastorize edilmemiş her besinde listeria isimli bakteriler bulunmaktadır. Bu da doğal olarak hem bebeğe hem anneye zarar verebilmektedir. Bu sebeple gerek süt, gerek sütten yapılmış peynir, yoğurt gibi bütün besinleri alırken ambalajlarında mutlaka pastorize sütten yapıldığını belirten bir uyarının olmasına dikkat edin. Bu uyarının olmadığı hiçbir besini tüketmeyin.

Gebelik döneminizde asla çiğ veya az pişmiş olan etleri tüketmeyin. İster kırmızı et olsun ister beyaz et olsun, mutlaka iyi pişmiş olmasına özen gösterin. Kesinlikle sucuk, salam, sosis gibi ürünleri pişirmeden tüketmeyin. Çünkü pişmemiş ya da çiğ etlerde bulunan toksoplazma parazit düşük tehlikesine davetiye çıkarabilir.
Hamilelik döneminde uzak durmanız gereken bir diğer besin ise, çiğ deniz ürünleri. Zira çiğ deniz ürünleri anne adayını zehirleme tehlikesi çok yüksek olan besinlerdir. Örneğin midye, istiridye, karides gibi deniz ürünlerinden mümkünse hamilelik döneminde kesinlikle uzak durun
Hamile iken tüketeceğiniz yumurta miktarına ve iyi pişmiş olmasına çok dikkat edin. Zira az pişmiş veya çiğ yumurta anne adayında besin zehirlenmesine yol açabilmektedir.
Gebelik döneminizde siyah çaydan mümkünse uzak durun. Zira siyah çay gebelik dönemindeki bir kadında demir emilimini azaltarak, kansızlık ve demir eksikliğine sebep olabilmektedir.
Gebelik döneminiz boyunca hazır meyve suları yerine kendi sıktığınız taze meyve sularını tüketmeyi tercih edin. Zira hazır meyve sularının içinde aşırı miktarda şeker vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler