Kalori Hesabı Yaparak Kilo Vermeye Çalışmak Doğru mu?

Kilo vermek için tek başına kalori hesabı yapmak doğru ve kesinlikle geçerli bir yol değil. Çünkü kalori hesabı yaparak iki yanlışa düşebiliriz. Bunlardan ilki ; sürekli tek tip beslenmeye başlayabiliriz. Örneğin ; sadece süt ürünü tüketerekte kaloriyi düşük alabiliriz. Fakat diğer besinlerden yetersiz beslenmiş oluruz. Bunun dışında sürekli kalori hesabı yapmak takıntı boyutuna gelebilir.

Bu da sağlıklı beslenmemizin önüne geçebilir. Bu nedenle sadece kalori hesaplamak , diyet yapmak , zayıflamak ya da sağlıklı beslenmek için yeterli bir yol değildir. Çünkü besinlerin içinde sadece kalori bulumaz. Aynı zamanda protein , karbonhidrat , yağ , vitaminler , mineraller ve posa bulunmaktadır.

Bunlarında aynı şekilde derecelerini , önemlerini ve yerlerini beslenmemizde iyi belirlememiz gerekir. Beslenmemizde her gün düzenli olarak yer alması gereken bazı temel besin grubları vardır.

Bunlar ; süt ve süt ürünleri , et çeşitleri , sebzeler , meyveler ve tahıllardır. Sadece tahıllarla , et türüyle , sebze türüyle zayıflamak mümkün olsa bile bu sağlıklı olmayacaktır.

Hem de verilen kilolar çok kısa bir zamanda çok fazla bir miktarda vücudumuza geri dönecektir. Kalori hesabı yapmak yerine sağlıklı beslenme bilincini yaşam sistemi haline getirmek çok daha kalıcı bir metot olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler