Kuru Ciltten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Cilt kuruluğu bir çok sebeple oluşur. Özellikle kış aylarında ciltteki kurulukta artış gözlenir, beraberinde ise kaşıntı ve döküntüler. Herhangi bir sebeple kuruluğa eğilimli olan cildin, sabun ve su ile teması azaltılmalı ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Sık duş almaktan ve özellikle sıcak sudan kaçınmalısınız. Sıcak su cildin doğal yağlarını yok eder ve cildi kurutur.

Banyo sıklığını azaltın. İki günde bir ya da daha seyrek banyo yapın ve yıkanma sıklığınızı azaltmak için kirlenmemeye dikkat edin.

Ayrıca banyo ve duş süresini kısa tutun. Kısa bir duş ve banyo cildi nemlendirir, yalnız cildi havlu ile ovuşturmak ya da ciltten suyun buharlaşması deriyi kurutur. Bu sebeple banyo ve duş süresi uzatılmamalı ve ılık su ile yıkanılmalıdır.

kuru cilt

Duştan sonra cildinizi havlu ile ovuşturmayın ve cilde havlu ile hafifçe dokunarak kurulanmaya çalışın.

Hafif sabunlar kullanın. Sabunlar cildi kurutur. Hafif, fakat fazla yağ içeren sabunlar ya da sabunsuz temizleyiciler (pH’ı cilt pH’ına uygun (5.5) dermokozmetikler ) kullanılmalıdır. Bu arada sabun kullanımını da en aza indirilmelidir.

Banyodan sonra cildiniz beklemeden nemlendirin. Banyodan sonra cilt henüz nemli iken, nemlendirici losyon ve kremleri uygulayınız. Banyo sonrasında cildinizi tümden kurularsanız, cildin doğal nemi de buharlaşarak deriden uzaklaşır. Nemlendirici losyon ve kremler, gün içinde ihtiyaç olduğunda kullanılmalıdır. Çok fazla kuruluk olduğunda laktik asit ya da üreli nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Erkeklerde ise tıraş olurken tıraşlama işleminin cildi tahriş etmesiyle, tıraş kremi gibi bir nemlendirici kullanılmalı, tıraş bıçağı sıklıkla değiştirilmeli, kılların çıkış yönüne doğru tıraş olunmalıdır.

Cilt kuruluğu cilt hastalıklarına sebep olabilir mi?

Bazı kişilerde cilt kuruluğu, dermatit (egzama) denen cilt hastalığına sebep olabilir. Dermatit cildin inflamasyonuna denilmektedir. Bu durum alt bacaklarda ‘egzema craquele’; gövde, kollar ve bacaklarda ise ‘numular dermatit’e sebep olur. Bazen de ciltten herhangi bir döküntü olmadan kaşıntı görülebilir. Bu duruma yaşlılığa bağlı kaşıntı ya da kış kaşıntısı denir. Dermatit oluştuğunda dermatoloji uzmanları kortizon içeren kremleri reçete ederler. Kortizonlu kremler dermatit bulunan alanlara uygulanır. Dermatit iyileştiğinde uygulamaya son verilmeli, daha sonra dermatitin yenilenmesini engellemek amacıyla nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Cildin iyi nemlendirilmesi cilt kuruluğunu düzeltir, eğer cildiniz tüm kurallara uyulmasına rağmen iyileşmiyorsa mutlaka dermatoloji uzmanına başvurunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler