Manikür Yapımı

Tırnaklar, bir kadının en çok dikkat etmesi gereken yerlerden biridir. Çünkü erkeklerin ilk dikkatini çeken yerlerden biri de tırnaklardır. Bu yazımızda güzelliklerine önem veren kadınlar için manikür yapımını konu aldık. Bilinçsiz yapılan manikürler bırakın güzel görünmeyi sizi komik duruma dahi düşürebilir. Bilinçli ve doğru dokunuşlarla harikalar yaratabilirsiniz. İşte size manikürün püf noktaları:

Manikürün incelikleri…

Tırnaklar bakımlı bir kadının adeta mücevheri gibidir. Günümüzde gelişen kozmetik teknolojisiyle tırnak bakımına önem veren hanımlara pek çok farklı alternatif sunulmaktadır. Alternatifler bu kadar çok olunca, tırnak bakımda da her sene yeni moda trendler, süslemeler ve bakım türleri çoğalmaktadır. Peki bu bakımların temeli sayılan manikür bakımının incelikleri neler, manikür yaparken nelere dikkat etmek gerekir, aşama aşama manikür nasıl yapılır hep birlikte inceleyelim:

manikür

manikür

1. Aşama:

Maniküre başlamadan önce varsa tırnak yüzeyinden oje ve benzeri kalıntılar güzelce temizlenir. Oje çıkarıcı dökülmüş pamuk yardımı ile tırnak etlerine çok bulaştırmadan oje tırnaklardan çıkarılır.

2. Aşama:

Tırnaklar isteğe göre kısalması icap ediyorsa tırnak makası yardımıyla kısaltılır. Kişinin kullanım kolaylığı ve alışkanlığına göre belirleyeceği uygun bir törpü yardımı ile tırnaklar biçimlendirilir. Tırnakları biçimlendiren ortadan yanlara yanlardan ortaya doğru yumuşak hareketlerle törpülemek gerekmektedir.

3. Aşama:

Törpü ile şekillendirdiğimiz tırnaklarımızı uygun bir yumuşatıcı döktüğümüz ılık suyun içine ellerimizi koyarak 10-15 dak. bekletiyoruz.

4. Aşama:

Yumuşamış tırnak etlerimizi tırnak eriticiler ile zayıflatarak geriye ittiriyoruz. Tırnak etlerinizi geriye itebileceğiniz gibi özel makas ve penslerle ile keserek tamamen temizleme işlemi de yapabilirsiniz. Fakat tırnak etlerinin kesilmesi dikkat ve hijyen isteyen bir iştir. Bu nedenle kullanılan tırnak pensinin kesinlikle kullanıcıya özel olması icap ediyor. Temizlik yalnızca manikür sırasında değil manikürden sonra ellerini dezenfekte ettiğinizde de sürmektedir. Zira manikür sırasında tırnak etlerinizin kesilmesi sayesinde, oluşan deri açıkları, dört saat boyunca enfeksiyon ihtimali taşımaktadır. Bunun için özel olarak üretilen antiseptik ürünlerle iltihaplanmanın önüne geçeibliriz.

Yanlış yapılan törpüleme ve tırnak eti alma işlemlerinin tırnakların kırılmasından, mikrop kapmasına kadar birçok ciddi probleme neden olacağını unutmamak gerekir.

5. Aşama:

Yapılan tüm bu işlemlerin ardından tırnaklara artık oje sürme zamanı. Ortadan başlayarak ince bir tabaka halinde ilk kat oje sürülür. Tüm tırnaklar tamamlandıktan sonra isteğe bağlı olarak ojenin ikinci katı sürülebilir.

6. Aşama:

İşlem tamamlandıktan sonra eller ve ayakların nem dengesini korumak ve bakımı tamamlamak için uygun nemlendirici bakım kremleri tavsiye edilir.

Yapılan manikürün daha uzun süreli olması için tırnak etlerini kurutabilecek işlemlerden kaçınılması tavsiye edilir.

Manikürde dikkat edilmesi gereken konular?

Tırnak bakımının temeli olan manikür ojeyi ve tırnak üzerine yapılan bakımı daha da çekici hale getirir. İşte bunun için manikürde bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

İyi ve kaliteli bir manikürün temeli işlem sırasında kullanılacak olan malzemelerin kalitesidir, işlem sırasında seçilen törpüler, pensler, makaslar ve tırnak bakım ürünleri büyük önem taşımaktadır.

İşlem sırasında hatalı törpüleme, tırnak yüzeyinin sert malzemelerle çizilmesi tırnak yüzeyine zarar vermekte, tırnakların çatlaması, kırılması ve şeytan tırnaklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak etlerinin açılmasının sert malzemeler ile yapılmaması önem taşır. Tırnakları törpülerken yanlardan ortaya doğru yumuşak bir şekilde törpüleme yapmak önemlidir.

Kötü pensler ile koparılarak kesilen yada özellikle parmak üzerine gelecek şekilde fazla kesilen tırnak etleri, tırnak kenarlarının sertleşmesine, kurumasına ve tırnak etlerinin çatlamasına neden olmaktadır. Bunun için seçeceğiniz penslerin kalitesi büyük önem taşımaktadır. Bu konu da ismi marka haline gelmiş cobalt solingen penslerini tercih edebilirsiniz. (İşleyen metaller arasında dünyanın en dayanıklı metali olan cobalt ve çeliğin birleşimiyle oluşan bu pensler, Almanya’nın çelik efsanesi solingen kasabında üretilmektedir.) Ve daha önce hiç manikür yaptırmadıysanız etleri kesmek yerine yumuşatarak geriye doğru ittirmeniz önerilir.

Ayrıca özellikle ortak kullanım alanları olan salonlarda manikür yaptırırken hijyen büyük önem taşımaktadır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için manikür de kullanılan aletlerin hijyen olduğuna dikkat etmek gerekir. Aslında en güvenli yol mümkün olduğu kadar her bayanın kendine ait malzemeler edinmesidir.

Manikür sırasında yapılan işlem kadar manikürün kalıcılığı sağlayacak sonrası işlemlerde büyük önem taşır, tırnak etlerinin kurumasını engellemek için besleyici tırnak eti yağları kullanmak gerekmektedir, ayrıca tırnağı manikür sonrası dış etkenlere karşı koruyacak olan hijyen ürünleri ve oje öncesi kullanılan koruyucu ürünlerde önemlidir.

Elleri nemlendirmek, bakımlarını yapmak da manikür sonrası ışıltılı tırnaklar ile ellerin ahenk içinde olmasını sağlar, günlük bakım ve moda da tırnakların yerini unutmamak ve bakımın sürekliliğini sağlamak çok  önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. ayten ten dedi ki:

  tırnak bakımına önem veriyorum, fakat tırnak kırılmalarım oluyor.dışarıda manikür asla yaptırmam, mikrop kopmaktan çok korkarım

 2. ilhan dedi ki:

  aşkımmmmmmmmmm seni ilk görüşte aşık oldummmmmm

 3. şenay dedi ki:

  yuhh yani

 4. şenay dedi ki:

  beceriyo musun ?????

 5. Screen Products dedi ki:

  tırnak bakımına önem veriyorum, fakat tırnak kırılmalarım oluyor.dışarıda manikür asla yaptırmam, mikrop kopmaktan çok korkarım
  +1

 6. aytekin sule dedi ki:

  mikrop kapmaktan bende korkuyorum .özellikle etler itildikten sora =(

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler