Olimpos Dışındaki Tanrıçalar

Psykhe: Ruh’un öbür adı Psykie’dir. Yunanlılar ruhu kuş yahut kelebek şek­linde tasavvur etmişler. Aşk tannsı Eros, kuş veya kelebek kanatlı bir kız olan Psykhe’yi sever. Hattâ bu aşk yü­zünden ona büyük acılar çektirir. Psyk­he, nice acıdan sonra Eros ile evlenir ve rahata kavuşur.

Tykhe: Hiç hesapta olmayan, daha doğrusu umulmayan başarılar Tykhe denilen tanrıçanın insanlara bir lûtfu dur. Şans tanrıçası olarak da bilinir.

İsis: Mısır Mitolojisi’nde toprağa bereket bağışlayan bir tannça olarak ge­çen İsis, Yunan ve Roma’da saygı gören bir tannça sayıldı.

Aigina: Irmak tanrısı Asopos’un kızı­dır. Zeus onu da kaçırır. Ve Zeus’tan bir oğlu olur.

Leto: Zeus’un sevdiği kadınlardan bi­ri. Masallara bakılırsa Zeus’un kansı Hera Leto’yu kıskanmış ve ona bir tür­lü rahat vermemiş. Leto, bir yandan Zeus’la iüşküerini sürdürmüş, bir yan­dan da Hera’dan köşebucak kaçmış. Çocuklarını doğurmak için Ortigia (yahut Delos) adasına sığınmış. Orada Apollon ile Artemis doğmuş. O zamana kadar yüzen ada, sütunlarla denize bağ­lanmış ve artık yüzmez olmuş. Adada bir de Apollon tapmağı yapılmış, her yıl Apollon şenlikleri düzenlenmiş.

Nysa: Tanrı Dionisos’nun dadılığını yapan Nysa’yı da mitolojik kadınlardan sayıyoruz.

Nymphe: Kırların, bayırların tanrıça­larıdır.

Kalypso:Ogygia adasında yaşayan Nymphelerden biridir. Homerös destan­larında en güzel kadınlardan biri olarak tanıtılan Kalypso, gemisi bozulup adaya sığınan Ödysseus’a aşık olur. Onu ada­da tutmak ister. Fakat Zeufe buna izin vermez. Kalypso, adasında bu güzel aşk­tan mahrum olarak kalır.

Lampetie ve Phaethusa: Güneş tanrısı Heliosun kızları.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler