Rahim Duvarı Kanseri

Rahimin kas ve bağ dokusundan kaynaklanan kanser türüdür. Myomlardan % 0.5 oranında rahim duvarı kanseri geliştiği görülmektedir. Rahim kanserlerinin yüzde üç ile beşini oluşturur. Hastaların yüzde bir ile beşinde ışın tedavisi ( radyaoterpi ) uygulanması söz konusudur.

En belirgin bulgu karında, kasıkta kitle ve ağrıdır. Tanıda ultrasonografi tetkikleri önemli bir yer tutar. Daha önce myom tanısı konan hastalar yakın takipte olmalıdır. Hızla büyüyen miyomları olan hastalar gerekirse cerrahi operasyonla tedavi edilmelidirler.

Menopozda büyüyen miyomlarda da ameliyat seçeneği düşünülmelidir. Yalnız öncesinde myom olmasa da rahim duvarı kanseri (sarkom) görülebilir.

rahim duvarı

* Cerrahi
* Radyoterapi
* Kemoterapi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. yasemen dedi ki:

    Ben 47 yaşında hiç evlenmedim.Ama 7 yıldır menepozdyım 2 ay önce iki gün süren bir kanamam geldi doktora gitti ve rahim duvarı kanseri olabiği söylendi sebep olakta rahim duvarımın 10 milim olması ve 118 kilo olmammış.Mutlaka parça aldırmak zorundamıyım eger bunu ögrenmek istemzsem neyle karşılaşırım belirtilei nelerdir beni aydınlatısanız sevinirim.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler