Sağlıklı ve Güzel Bacaklar İçin Öneriler

Bacaklarınızdaki her türlü sağlık sorunları bacak güzelliğinizi de gölgeleyebilir.. Vücudun tüm yükünü çeken bacaklarınızın sağlığı için uzmanların önerileriyle bu sorunlarla başedebilirsiniz,  bacaklarınız da sağlıklı, güzel görünüme kavuşabilir .

Şişkin Ayak Bilekleri

Ayak bileklerindeki şişkinliğin birçok sebebi vardır. Özellikle regl öncesi hormon seviyelerinin değişikliği ile vücut su tutar. Giydiğiniz sıkı ayakkabılar, çoraplar bir de uzun yolculuklar ise diğer etkenlerdir. Yalnız bazı kişilerde bu etkenler olmadan da ayak bileklerinde şişlikler olur. Vücut sıvıları ve kan kollar ve bacaklardan kalbe dönmek için yerçekimi nedeniyle zorlanır. Eğer tüm gün ayakta iseniz vücut sıvılarının bir kısmı ayak bileklerinde toplanır ve dokulara sızarak şişkinliğe yol açar.

Ne Yapabilirsiniz:

Sıkça ayak bileklerinizin şişkinliğinden şikayet ediyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Bu, önemsenmeyebilir yalnız tiroit hormonu bozukluğu yada kalp rahatsızlığı gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kontroller sonrasında doktorunuz size gerekli tedaviyi önerecektir.

İdrar söktürücü yani Diüretik olarak nitelendirilen yiyecekler şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olacaktır. Daha çok yeşil sebzeler, meyveler, özellikle de enginar ve salatalığın idrar söktürücü olduğu bilindiğinden tüketmenizde fayda vardır.

Tuz kullanımını azaltabilirsiniz, bilindiği gibi tuz vücutta su tutulumuna sebep oluyor. Bu yüzden tuzu azaltmanız yararınıza olacaktır.

Kılcal Damarların Belirginleşmesi

Özellikle bacaklarınızın üst kısımlarında, dizlerinizin arkalarında ve ayak bileklerinde kırmızı-mavi renkli incecik damarların oluşturduğu görüntüler estetik olarak çok da hoş değildir ama ciddi bir durum olduğu da söylenemez. Hormon seviyelerinin değişiklikleri, hızlı kilo alımı, yo-yo rejimleri, fazla güneşlenme ve alkol tüketimi bu damarların oluşmasındaki başlıca faktörler olarak sayılabilir.

Ne Yapabilirsiniz:

Lazer yöntemiyle kılcal damarlar yok edilebiliyor yalnız çok fazla etki beklenmemesi gerekiyor. Öncelikle doktorunuz sizin için Lazer yönteminin uygun olup olmadığını belirlemesi gerekiyor çünkü sınırlı guruptaki hastalara uygulanıyor. Ayrıca lazer sonrasında beyaz nokta şeklinde izler de kalabiliyor.

Eğer östrojen içeren ilaç kullanıyorsanız ilacı bırakmanız önerilebilir. Bir de skleroterapi yöntemi insülin enjektörleriyle kurutucu ilaç uygulanması işlemi olabilir. Bu işlem de uzmanlarca uygulandığında başarılı sonuçlar alınabilir.

Sizin de mini etek ve bikini giymenize engel olabilecek şiş ayak bilekleri, belirgin damarlar ve çatlaklar gibi şikayetleriniz varsa doğru bir seçimle uzman yardımı alabilirsiniz, böylelikte ileride olabilecek daha ciddi sağlık sorunlarını da ortadan kaldırabilir ve sağlıklı güzel bacaklara sahip olabilirsiniz.

Bacaklarda Ağırlık Hissi

Bu sorun yalnızca sizin değil, kadınların neredeyse çoğunluğunun sorunu. Belirgin en önemli sebebiyse, kan dolaşımı bozukluğudur. Kan akışının yavaşlığı sebebiyle, damarlarda basınç ve ağırlık hissi oluyor, bu durum genelde kramplarla birlikte seyrediyor.

Ne Yapabilirsiniz:

Mümkün olduğunca ayaklarınızı yüksek bir yere yaslayın ve yukarıda tutmaya gayret edin, bunu evde ve iş yerinizde yapabilirsiniz.

Günde iki defa sabah ve akşamları olabilir, bacaklarınıza soğuk su tutun ve hafif çimdikleyerek masaj yapın.

Bitki yağlarıyla masaj yapabilirsiniz, bazı bitkilerin kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Basit bir formül önerebiliriz:

Susam yağı yirmibeş ml.
Badem yağı dört damla
Lavanta yağı dört damla
Bergamot yağı dört damla karıştırılıp masaj yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler