Stresle Nasıl Baş edilir

Aşırı strese girmeden olaylarla başa çıkabilmek, sorunları sakin biçimde çözmek ve duygularınızla ilişkilerinizi yerli yerine oturtmak gibi özelliklerin tümü yaşama sağlıklı biçimde yaklaşmanın parçalarıdır. Bazı becerilerinizi geliştirmek soğukkanlı olmanıza yardımcı olacaktır.

Stresi yenmek

Önemli herhangi bir olay, bir bebeğin doğumu gibi sevindirici olanlar bile,  strese neden olabilir.  Stres, fiziksel ya da zihinsel güçlüklere verilen normal bir yanıt ve gerekli bir tepkidir. Yalnızca güçlüklerin aşırı boyutlara ulaşması durumunda, stres beden ve ruh sağlığı için zararlı olabilir.

Bireyler, daha çok yapılarına bağlı olarak, farklı düzeyde stresi kaldırabildiğinden, stresin ne zaman tehlike sınırına geldiğini ölçmenin kesin bir yolu yoktur. Bilinen şu ki, uzun süreli aşırı stres sağlığınızı bozabilir.
Stresin çarpıntı, sindirim bozuklukları, başağrısı, uykusuzluk, artan idrara çıkma gereksinimi ve alınganlık gibi birçok belirtisi vardır. Cinsel isteğiniz azalabilir ya da adet dönemleriniz düzensizleşebilir. Daha ciddi sağlık sorunları bile yaşayabilirsiniz. Stresin fiziksel belirtilerinden biri kan başmandaki (tansiyon) artıştır. Zorlandığınız ya da kendi­nizi tedirgin hissettiğinizde, kan basıncınız yükselebilir; ve bu düzenli olarak gerçek­leşirse, beden baskıyı daha yüksek bir düze­ye ayarlayabilir. Aşırı stres altındaki bir kişi, ayrıca başka sorunlara neden olabilecek si­gara, aşırı alkol ya da uyuşturuculara yönele­bilir.

Stres belirtilerinin, depresyon ve endişe gibi psikiyatrik/ruhsal sorunlardan ayrılması önem­lidir. Uzman yardımı gerekip gerekmediğini doktorunuzla konuşun. Gerekmiyorsa, yaşa­mınızı bu kadar stresli kılan şeyin ne olduğu­na ve bu durumu değiştirmek için hangi adım­ları atabileceğinize karar vermeniz gerekir.

SORUNLARI BELİRLEMEK
Bir güne üstesinden gelebileceğinizden faz­lasını mı sıkıştırmaya çalışıyorsunuz? İş yükünüzle ilgili önceliklerinizi belirlemeniz gerekebilir. Bu, çocukların ya da yaşlı anne-babaların ve evin gereksinimleriyle, dışarıda tam zamanlı bir işin gereksinimlerini ko­tarmaya çalışan bir kadın için, söylendiği kadar kolay olmayabilir. Sorun mükem­melliği hedeflemekten kaynaklanıyorsa, bir denge tutturmaya çalışmalısınız. Evinizin pırıl pırıl olması sizi gurur-landırabilir ancak, ev işi yaparak harcadığınız zamanı sevdiğiniz bir kişiyle geçirmeniz daha keyifli olmaz mıydı? Yardım sağla­manız gerekebilir. Siz sorun­larınızla başa çıkamadığınızı söylemedikçe, insanlar ne ka­dar çaresiz olduğunuzu anlayamayabilirler. Kadinlarportali.com

Her aile bireyinin işleri eşit paylaşmasını sağlamak iyi bir ilk adımdır. Küçük çocuklar bile kendi yataklarını toplayabilir, giysileriyle oyuncaklarını kaldırabilir ve kediyi besleye­bilir.

Yaşlı anne-babaya bakmak sizi çok zorlu­yorsa, konuyu ailenizle konuşmanızın zama­nı gelmiştir. Genellikle bu sorumluluk kar­deşlerden yalnızca birinin omuzlarına biner ve diğer kardeşlerin yaşadığınız zorlukları bilmesi gerekir. Ayrıca, gönüllü gruplardan da yardım isteyebilirsiniz. Bu olanaklı değilse, ücretli yardımcı (temizlikçi ya da anne-baba için bakıcı) tutmayı düşünebilirsiniz. Yapaca­ğınız ek harcamanın kendi sağlığınızı tehli­keye atmaktan daha iyi olup olmadığına karar vermeniz gerekir.

En büyük endişe kaynağınız işinizse, başarısızlık olarak gördüklerinizle ilgili kara kara düşünmeyi bırakıp yardım isteyin. Ba­zen yıllardır yaptığınız iş bile (çalışanların değişmesi ya da yeniden yapılanma veya işten çıkarılma tehdidi nedeniyle) stresli olmaya başlayabilir.

İlk müdürünüze ya da insan kaynakları yöneticinize danışın ve endişelerinizi dile ge­tirin. Şirketin sizi, işgücünün değerli bir çalışanı olarak gördüğünü ve korkularınızın yersiz olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz. Kendi başaranınızı değerlendirmek güç olabilir. Bil­ginizde (belki yeni teknolojiyle ilgili olarak) bir eksiklik varsa, eğitim isteminde bulunun.

Aşırı stres her zaman sorumluluklarla ilgili değildir. İşsizler ya da yaşlılarda olduğu gibi, yapacak fazla bir şeyinizin olmaması da strese neden olabilir. Burada sıkıntı ve yalnızlık önemli rol oynamaktadır. Kendinizi bu durumda bulursanız, ücretli işin bir seçenek ol­mayabileceğini kabullenmek ve gönüllü yardım ve katkılarınızın değerini bilecek ku­rumları öğrenmek daha iyi olur.

ÇÖZÜM BULMAK
Endişe ve stresi azaltmanın kanıtlanmış bir yolu konuşmaktır; endişeli ve üzgün oldu­ğunuzda insanlara bunu söyleyebilmenin yararı vardır. Aile ya da arkadaşlarınıza güvenemeyeceğinizi düşünüyorsanız, eğitimli bir danışmana ya da ruh sağlığı uzmanı na başvurun.

Egzersizin stresi azaltıp morali yük­selttiği bilinmektedir. Her gün sıkı bir yürüyüş yapın; düzenli haftalık bir spor ya da dans kursu için zaman ayırın. Hepsinden önemlisi, ken­dinize nazik davranarak işe baş­layın. Kendinizi ödüllendirmek yaşamdan yeniden zevk al­manızı sağlayabilir.

Sakin sakin solumayı öğrenin
Stresli durumlarda kendinizi dinlemenizin iyi bir yolu solumanızı denetlemektir. Endişeli olduğunuzda solumanız yüzeyseldir; soluk alıp vermeniz o kadar hızlıdır ki akciğerleri­nize ve dolayısıyla bedeninizin diğer bölüm­lerine neredeyse hiç oksijen açısından zengin hava gitmemektedir. Aşın havalandırma (hiperventilasyon) denen bu durum, baş dön­mesine neden olur. Korku ve endişe soluğu­nuzu tutmanıza da neden olabilir. Kendinizi sakinleştirmek için, solumanızı yavaşlatıp dakikada 12 eşit solumaya ya da ; bunun altına indirmeniz gerekir. Rahat solu­manın en iyi biçimi, diyaframı ve kaslan kullanıp havayı akciğerlere doldurarak yapılandır. Yatağınıza ya da yere düz olarak sırtüstü
; uzanın ve ellerinizi kamınızın üzerine ko­yun. İçinizden dörde kadar sayarak ve aynı zamanda karnınızın yükseldiğini hissederek burnunuzdan derin bir soluk alın. Dörtten bire kadar sayarak (ve kamınız inerken) soluğunuzu ağzınızdan yavaş yavaş verin. Bunu 10 kez yineleyin.

İÇ HUZURU
Meditasyon ve yoganın kendimizi daha sakin ve iyi hissetmemize neden olduğu görül­müştür. Bu iki duygu da stresin antikorları­dır. Teknikleri bir kurs­ta öğrenebilirsiniz; ama, kendinize zaman ayırın ve rahatlama eg­zersizlerini evde uygu­layın.

Soluğunuzu hissedin
Derin ve düzenli solu­mak, rahatlamak için iyi bir yoldur; çünkü, bedeninize daha çok oksijen girmesini ve kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler