Suda Eriyen Vitaminlere Dikkat

Eğer A, D, E, K vitaminlerini uzun süreli kullanacaksanız mutlaka hekiminize danışın. Çünkü bu dört vitamin yağda erir. Uzun süreli, yüksek dozda kullanılırsa zamanla bedende birikim yapıp çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Örneğin yıllar önce mecliste bazı milletvekillerine yararlı diye yüksek doz E vitamini verilmiş. Hem kalp damar sağlığına hem de beyine yararlı diye kulaktan kulağa tavsiyelerle çok sayıda kişi bu vitamini kullanmıştı.

Sonrasında bazı vekillerde ellerde titreme, huzursuzluk ve kendini iyi hissetmeme ortaya çıkınca durumun uzun süreli E vitamini kullanımından kaynaklandığı tespit edilmişti. Şikayetleri olanlar günde 800 mgr E vitamini kullanıyordu. O dönem öngörülen günlük doz ise 400’dü. Şimdilerde günde 200 mgr’nin üstünü pek önermiyoruz.

Ayrıca bazı kişiler farkında olmadan multi vitaminlerle de E vitamini alabiliyor. Bir dönem sonra bedeni rahatlatan bir beslenme programı bol sıvı alımı ve ilaca ara verme ile bu kişiler rahatladılar, sorunlarından kurtuldular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Spam Testi:

kadın sitesi kategoriler