Yapay Sancı Yöntemleri

Sancı bölümüne yattıktan sonra ebeniz veya doktorunuz sizi muayene edecek ve fetal sıkıntı olup olmadığına bakmak için CTG ile bebeğin kalp atışlarını dinleyecektir. Karnınızı eliyle muayene ederek bebeğin dikey konumuna, sefalik duruşuna ve bebeğin başının ne kadarının doğum kanalına girdiğine bakacaktır. Ebe veya doktorunuz daha sonra hafif bir vajinal muayene yaparak serviksinizin durumunu belirlemek için Bishop Skorlama tekniğini kullanacaktır. Sancılandırma işleminin başarılı olması için serviksin uygun olması çok önemlidir.

Prostaglandin Jeli veya Fitilleri:
Porstaglandin hormonu rahim tabanında doğal olarak bulunur ve kasılmaların başlamasını tetikler. Eğer serviksiniz uygun değilse, doktorunuz veya ebeniz, vajinanızı açmak için sentetik prostaglandin jeli veya fitili yerleştirmeyi önerir, ilk dozdan sonra ikinci bir doz gerekebilir ve bazı kadınlarda serviksin tam olarak açılması için daha çok doz gerekebilir. Pratiklik açısından, ertesi sabah doğumun başlaması veya sancılandırma işleminin diğer aşamalarına geçilebilmesi için bu işlem gece yapılır. Sorunsuz hamileliklerde bu işlem doğum öncesi ünitede gerçekleştirilebilmektedir, ama eğer risk durumu varsa anne doğum bölümüne alınır. Her dozdan sonra bebek yaklaşık 30 dakika elektronik monitörle izlenir, eğer CTG normalse bebeği izlemek için Pinard Stetoskopu da kullanılabilir. Kasılmalar başlar başlamaz tekrar elektronik monitör izlemesi yapılması önerilmektedir.

Yapay Sancı Yöntemleri

Amnitoyomi (ARM): Serviks 2-3 cm genişliğe ulaştığında, serviksten vajinaya ince bir plastik kanca yerleştirerek zarları yapay olarak yırtmak ve amniyotik sıvının boşalmasını sağlamak kolaylaşacaktır. Bu işlem prostaglandin hormonu salgılanmasını artıracak ve rahmin kasılmasını sağlayacaktır. Bazı uyarmalarda, ARM yapıldıktan sonra başka müdahalelerde bulunmaya gerek kalmaz.

Zarların Sıyrılması: Doğumun uyarılması için bir tarih belirlemeden önce, ebe veya doktorunuz, zarları yırtmak gerektiğini söyler. Vajinal muayene sırasında servikse bir veya iki parmağını sokarak zarda delikler açar. Bu işlem, servikste prostaglandin hormonu salgılanmasına neden olarak kasılmaların başlamasına yardımcı olmaktadır. Biraz rahatsızlık verici olabilir ve nişan gelmesi denilen hafif bir kanamayla sonuçlanabilr. Ancak erken doğum kasılmalarını tetikleyen tamamen güvenli ve etkili bir yöntemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Spam Testi:

kadın sitesi kategoriler