Yüz Maskeleri

Yüz maskesinin kullanılmasındaki amaç, cildi beslemek, beyazlatmak ve canlandırmaktır. Bunun için, nasıl bir cilde sahip olduğunuzu ve ne çeşit bir maskenin size faydalı olabi­leceğini tayin etmeniz gereklidir. Sözgelimi yağlı bir cilde yağlı maske, kuru cilde sıkıştırıcı (astringent) maske, tatbik et­mek zararlıdır. Maske tatbik edilmezden önce yüzün, iyice te­mizlenmesi ve tatbik edildikten sonra hareketsiz durması son derece önemlidir. Yüz maskesini haftada bir kez tatbik edebi­lirsiniz, yalnız bir partiye gideceğiniz zaman mutlaka tatbik etmelisiniz. Maskeden sonra makyaj yapmak daha kolaydır, böylelikle makyajınız hem daha güzel olur, hem de uzun süre bozulmaz. Maskeyi tatbik etmeden önce bir buhar banyosu yapmak yerinde olur. (Bak: Yüz, Buhar Banyoları).
Şimdi faydalı bazı yüz maskelerinden sözedelim:
Yumurta Maskesi: Yumurta maskesi birçok cilt tiplerine uyar. Cildin yağlı veya kuru oluşuna göre, ya salatalık, ya da yağ eklenirse iki kat etkili olur. Kuru ciltler için, yumurta sarısı bir parça ba­dem yağı ve meyva veya sebze suyuyla karıştırılır. (Limon veya salatalık suyu konmaz.) Yağlı ciltler için ise, bunun tam karşıtı yapılmalı, yani yumrta sarısına bir kaç damla limon, portakal veya salatalık suyu eklenmelidir.

Keten Unu Maskesi: İkili kapta biraz keten ununu biraz suyla karıştırın. Müm­kün olduğu kadar sıcak tatbik edin. İçine biraz karbonat atıl­mış suyla çıkarabilirsiniz bu maskeyi.

Bal Maskesi:Bu, yumuşatıcı maske kadar olmasa bile, cildi yumuşatan bir maskedir. Cildi temizlemek ve kırışıkları gidermek gibi bir avantajı vardır. Yüzünüze bir parça bal sürün, isterseniz bir kaç damla limon suyu da damlatın, maske yüzünüzde 15-20 dakika kaldıktan sonra yumuşatıcı bir cilt toniğine veya karbo natlı suya batırılmış bir pamukla çıkarın.

Çavdar Unu Maskesi: 2 Çorba kaşığı çavdar ununa damla damla keten tohumu dökün ve karıştırarak bir lapa haline gelmesini sağlayın. Maske yüzde en az yarım saat kalmalı. Karbonatlı suyla çıkarılır.

Yumuşatıcı Maske: 50 Gr. taze domuz yağını ikili kapta ağır ağır eritin. Ilık bir haldeyken, tek tek damlatmak suretiyle 20 damla asilbent ruhu ekleyin ve sürekli olarak karıştırın. Maske yüzünüzde ve boynunuzda 20 dakika kalsın. Sonra ince bir bez veya tuvalet kâğıdıyla çıkarın. Kötü havalardan olumsuz etkilenen  ciltler için faydalı bir maskedir. Domuz yağı kullanmak istemezseniz, lanolin kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler