Mide Kanaması

Midede görülen kanamalara mide kanaması denir. Çeşitli nedenlerden ve hastalıklardan kaynaklanabilir.

Mide Kanaması Belirtileri:Kırmızı veya kahve renginde kanlı kusma olabilir. Bazen daha önce hiç mide ağrısı şikayeti olmayan kişilerde bile görülebilir. Bu kişiler “kahve telvesi” renkli bir materyel kusarlar ya da “katran renkli” siyah gaita dışkılarlar. Başka belirti olmadan , gaitasının siyah renkli olduğunu farkeden kişilerin mutlaka bir sağlık kurumuna acil olarak başvurması gereklidir. Ayrıca, makattan kan gelebilir.

Mide Kanaması Nedenleri: Sindirim sistemi kanamalarının en büyük nedeni ülserlerdir.Alkol, aspirin ve eklem iltihabı için kullanılan diğer ilaçlar midede ülser ve iltihaplanmaya yol açarak kanamaya neden olabilir.Mide kanseri, mideye giren sert bir cismin yaptığı tahribat veya stres nedeniyle mide asidinin artması midede ve yemek borusunda iltihaplanmaya yol açarak kanamaya neden olabilir.Kanama mide kanserlerinden ya da iyi huylu tümörlerinden de olabilir.

Mide Kanaması Tedavisi: Mide kanamasının tedavisi hastanede yapılır, bu nedenle vakit kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tedavi için öncelikle kanamanın yeri ve nedeni tespit edilir. Kanayan yer tespit edildikten sonra kanamayı durdurmak için uygun yöntemler kullanılarak kanama durdurulur. Kanama durdurulduktan sonra çeşitli ilaçlar yardımı ile kanamanın tekrar etmesi önlenmeye çalışılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Spam Testi:

kadın sitesi kategoriler