15 Yaşından Önce Anne Olmak Ölüm Riskini Artırıyor

UNICEF tarafından yayımlanan raporda, onbeş yaşından önce doğum yapan kadınların, yirmili yaşlarda doğum yapanlara nazaran doğumda ölüm tehlikesinin beş kat fazla olduğu belirtildi.

UNICEF’in anne ve yeni doğan sağlığıyla ilgili raporunda, her yıl onbeş ile ondokuz yaş arasındaki yetmişbin kadının doğumda ya da gebelik komplikasyonlarından hayatını kaybettiği belirtildi.

Genç bir kızın erken yaşta hamile kalması ile kendisinin ve bebeğinin sağlığını daha fazla riske attığı belirtilen raporda, “Eğer anne onsekiz yaşın altındaysa bebeğinin ilk yılında hayatını kaybetme tehlikesinin, ondokuz yaşından büyük annenin dünyaya getirdiği bebeğin ölüm riskinden yüzde altmış fazla olduğu” bildiriliyor.

anne

Raporda ayrıca ergenlik döneminde evlenen kadınların şiddet, sömürü ve kötü gördüğü, genç gelinlerin çoğunlukla okulu bırakmaya zorlandıkları, iş bulma fırsatlarının çok az olduğu ifade edildi.

Dünya çapında halen 20-24 yaşında olan altmışmilyondan fazla kadının onsekiz yaşından önce evlendiği ve çocuk evliliklerinin genellikle Güney Asya ve Afrika’da görüldüğü ifade ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler