BİBERONUN HAZIRLANMASI

BİBERONUN HAZIRLANMASI
Hazır bebek maması üreticileri, bebeğinize dengeli bir beslenme sağlayacak mamayı ha­zırlamaya, büyük özen gösterirler. Çok sulu hazırlarsanız, bu denge altüst olacağından, doktorun belirlediği ya da mama kutusunun üstündeki kullanma talimatına bağlı kalmanız son derece önemlidir. Ayrıca hazır mamaya belirlenen oranda sudan başka hiçbir besin ve şeker katmayın. İkinci bir önemli nokta, suyu biberonun yanındaki çizgilere bakarak, dok­torun belirttiği miktarda kullanmak, mama kaşıklarını da tepeleme doldurmamaya dikkat etmektir. Sonra mamanın iyice karışması, pü­türler kalmaması için, biberonu iyice sallayıp, biberon ısıtıcıda ya da kaynar su dolu kapta, 37 °C’a ısıtmak gerekir. Doktorunuzun vere­ceği mama-su oranının ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, bir bebeğin, aşağı yukarı her 24 saatte, bedeninin her 1 kg’ı için yak­laşık 150 ml süte gereksinme duyduğunu söyleyebiliriz.
Bu arada bebeklerin iştahı, büyüdükçe ar­tar ve bazıları,  öbürlerinden daha iştahlıdır. Bu durumda, doktoruyla konuştuktan sonra biberonu normal olarak önerilenden 30 ml fazla hazırlayabilirsiniz.
BİBERONU NASIL VERMELİ?

Bebeğinizi yüzünüzü görmesini sağlayacak biçimde tutarak, gözlerinizi gözlerinden ayırmayarak ve mamasını verdiğiniz sırada onunla konuşarak, biberon zamanlarını sıcak, şefkat dolu rahatlama dakikalarına- her ikiniz için de-dönüştürebilirsiniz.
MAMAYI NASIL HAZIRLAMALI?

1. Bebeğinizin yaşına ve kilosuna uygun doğru miktarda su koyup koymadığınızı kontrol edin. Mamayı kutudan çıkan ölçekle ölçün. Tepeleme olmamasına dikkat edip, bir bıçağın sırtıyla sıyırarak fazlasını atın. Mamayı biberondaki suya katın.  

2. Biberon kapağını kapatın; bütün mamanın çözülmesini sağlayacak biçimde iyice çalkalayın. Bütün biberonları aynı biçimde hazırlayıp, hemen buzdolabına kaldırırsanız, bir günlük biberon öğününü hazırlamış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler