40’lı ve 50’li Yaşlarda Kadın Olmak

Birçok kadın için 40’lı ve 50’li yaşlar yaşamın çok zengin bir dönemi olabilir. İşinizi, size daha geniş ufuklar ve sorumlu­luklar sunacak biçimde geliştirmişsinizdir. Bir birliktelik içinde ya da tek başına yaşayarak, duygusal yaşamınızı önceki fırtınalı yıllara oranla daha düzenli kılmışsınızdır. Ayrıca, kırklar ve elliler çok çeşitlilik gösteren bir dönemdir: isteyerek ya da değil, çocuksuz olabilirsiniz; bebek ya da çocuklara bakıyor olabilirsiniz veya çocuklarınız bağımsızlıklarını kazanmış olabilir ve bu, yeni hobilere baş­lamak için size zaman verir.

Kırk yaşına geldiğinizde, planladığınız gibi hamile kalmadıysanız (her ay en çok %25 şansınız vardır), içinizdeki biyolojik saatin son tıklamalarını duyarsınız. Annelik geciktikçe nedenlerini bulmak güçleşir; ancak, eski kuşaklar kısırlığı katlanılması gereken bir du­rum olarak kabul ederken, tıp bilimindeki yeni gelişmeler bebek sahibi olmakta güçlük yaşa­yan kadınlara birtakım seçenekler sunmak­tadır. Bu genellikle pahalı yöntemler arasın­da, bir vericinin yumurta ya da spermlerini tüpte döllemek ya da nadiren de olsa, anne­nin yerini alacak (çocuğu taşıyacak ve doğu­racak) bir kadın bulmak sayılabilir.

40 lı yaşlarda kadın olmak

Diğer taraftan, “boş yuva sendromu” (çocuklar evden ayrılınca hissedilen kaybet­me duygusu) yaşıyor olabilirsiniz. Yeni ve il­ginç hobilerle uğraşmak ya da spor yapmaya başlamak bu boşluğu doldurmanıza yardımcı olabilir. Çocuklarınızın yaşamlarındaki rolünü­zün değişmesinin, sizlere duydukları sevgi­nin azalması anlamına gelmediğini unutmayın. Yetişkin çocuklar iyi arkadaş ve sırdaş olabilir ve aslında ömür boyu anne-babalarının yardımına gereksinim duyarlar. Çocuklarınızı yetiştirmek ve iyi ve kötü günler ardından büyüyüp bağımsız bireyler olmalarını izlemek, size, karşınıza çıkabilecek her güçlüğü aşabi­leceğinizi duyumsatan bir özgüven kazan­dırmıştır. Artık çocuklarınızı yetiştirirken edin­diğiniz becerileri iş dünyasına aktarmanın ya da hep maaşlı bir işte çalıştıysanız, işinizi çeşit­lendirmek için kullanmanın zamanıdır.

Orta yaşlar sağlık problemlerini beraberin­de getirmeyebilir ancak, düzenli taramalarla meme kanseri gibi hastalıkların varlığını yok­lamak ve varsa tanımlamak önem kazanır. İş yerinde artan sorumluluklar strese yol açabi­lir ve kadın, bedeninin gençliğindeki esnek­liğini kaybettiğini ve genellikle kilo almaya yatkın olduğunu görür. Bu yaşlarda düzenli egzersiz yapmak ve bol bol temiz hava al­mak önemlidir.

Menopoz değişİklikleri:

Doğurganlığın sona ermesi büyük bir rahat­lama getirebilir. En azından, istenmeyen ge­belik korkusu kalmamıştır ve bu, cinsel yaşamınızı ve yeni hobiler edinmeyle ilgili tutu­munuzu olumlu etkiler. İstediği halde çocuk sahibi olamayan talihsiz birkaç kişiden biriy­seniz, artık gerçeği kabullenmenin zamanıdır. Menopoz yılları, bazıları zor olabilen fiziksel ve duygusal değişimlerin görüldüğü bir geçiş dönemidir. Duyarlılık ve doğru doktor yardı­mı, bedeninizdeki değişiklikleri ve yaşamınızın geri kalan bölümünde sağlığınız için neyin önemli olduğunu yeniden değerlendirme olanağı sunar.

ZİNDE KALMAK Yüzme gibi ruhu sakinleştiren ve bedeni yumuşatan düzenli egzersizler yaparak ölçülerinizi koruyun.

İÇİNİZDEKİ KADIN Yeni beceriler keşfetmek ya da zamansızlıktan bir kenara bıraktıklarınızı canlandırmak, ruhunuzun egzersiz yapmasını sağlar ve son derece doyurucu olabilir. Bu, aynı ilgi alanını paylaşan kişilerle arkadaşlıklar kurmanızı da sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler