Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir ?

Ağız kokusu olarakda bilinen halitoz ilişkilerinizi de etkiyen insanda rahatsızlık uyandıran bir durumdur. Peki halitoz un ciddi hastalıklarında habercisi olduğunu biliyormuydunuz ? Günde iki kez sabah akşam olmak üzere diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağız sağlığı için önemli bir etkendir bunlara rağmen Ağız kokusu yaşıyorsanız ciddi hastalıklarında habercisi olabilir.

Fizyolojik ağız kokusu; Bu tarz ağız kokusunun nedenleri bazı gıdaların yani sarımsak, soğan, baharatlı gıdalar gibi midedeki sindirimi esnasında oluşan koku , iyi temizlenmemiş ağız boşluğundan sebep olan ağız kokusu, hatalı dolgu protez restorasyonları veya çürük diş, diş eti problemleri, sigara, alkon tüketiminden kaynaklı ağız kokusu bu tür fizyolojik ağız kokuları geçicidir ve patolojik bir uygulamaya gerek duyulmadan atiseptik solisyonlar ve diş fırçalama ile kontrol altına alınabilir.
ağız kokusu hangi hastalıkların habercisidir

Patolojik Ağız Kokusu; Patolojik ağız kokularının %80 e yakın oranı ağız içi nedenlerden kaynaklı olsa da geri kalanı dış sebeplerden kaynaklı oluyor. Ağız içi hastalıklardan kaynaklı ağız kokusuna sebep olan bazı hastalıklar; diş eti hastalıkları, dil tabakası, yemek artıkları, ağız içi yaralar, kirli takma dişler, tükürük miktarında azalmalar, antidepresan, narkotik ilaçlarda tükürük azlığına sebep olabiliyor. Burun akıntısı da ağız kokusuna neden olabilir yani burunda oluşacak tıkanıklık burun yerine ağızdan nefes alma olduğundan dolayı ağızda kuruluk ve ağız kokusu oluşumuna neden olur.
Reflü, diyabet hastalığı aynı zaman da akciğer absesi , akciğer kanseri, bronşektazi, nekrodizan pnömoni gibi alt solunum yolu hastalıkları, mide kanseri , hiatal herni, pilor darlığı, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer sirözü , karaciğer yetmezliği hastalıklar ve metabolik hastalıklar da ağız kokusu halitoz a neden olabilir.
Ağız kokusunu önlemek için ise düzenli olarak diş fırçalamak solisyonlar ile gargara yapmak hele ki sigara kullanıyorsak bu gargaraların sıklığını arttırmak, düzenli olarak diş doktoruna gitmek ve ağız ve diş sağlığı kontrollerimizi yaptırmak, diş ipi kullanarak yemek artıklarını temizlemek ağız kokusunu önleyen yöntemlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler