Aktif Bir Yaşantıyla Kalp Krizinden Uzak Olun

Her İnsanın fiziki özellikleri ve hastalıklara yatkınlıkları önce genetik geçmişine bağlıdır. Kişinin yaşam koşulları, beslenme şekli ve çevresel etkenler doğal olarak bir takım hastalıkların gelişimini ya geriletir yada hızlandırır. Bir de insanların iç dünyaları vardır ki belki de tüm diğer sebeplere bedeldir. İç dünyası huzurlu insanların hayata bakışları da yaşam şekilleri de birbirleriyle doğru orantılıdır.

kalp krizi

Etrafınıza baktığınızda sosyal yaşantısında aktif, özel yaşamında partneri olan ve mutluluğu yakalamış kişiler hep sağlıklı ve canlı bir görünüm sergiler, hayat enerjilerini yayarlar çevrelerine. Bu kişilerin hayatı yalnız yaşayanlara göre kalp krizi geçirme riskinin daha az olduğu da istatistiklere dayanmaktadır. Üstelik kalp krizi geçirmiş olsa da ikinci krizin yaşanma ihtimalinin yarı yarıya düştüğü görülmektedir.

Partneri olmayan, aile yada arkadaş çevresi ile ilişkilerinde pasif olan, sıcak ve yakın ilişkiler kurmayan kişilerin alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların da katkısı ile çok daha erken kalp krizi geçirdikleri araştırmalarla belirlendi. Yalnız yaşayanlarda kardiyovasküler sistemler, sosyal yönden aktif ve partneriyle mutlu yaşayan kişilere nazaran daha farklı işlediği İngiliz bilim adamlarının takip ettikleri hasta gurubu ile araştırmaları sonucu belirlendiği açıklanıyor.

Araştırmalar da, depresyona yatkın yada bu ruh hali içinde olan hastalarda incelemeye alındı ve kalp krizi öncesinde depresif ruh haline girdikleri tesbit edildi. Önceki araştırma sonuçlarının aksine, kalp krizinden önce depresyon görülmeyen hastalar ile, bu durumdaki hastaların ileriki zamanlarda kriz geçirmelerinin veya ölüm riskinin düşük seviyelerde olduğu anlaşıldı.

Araştırma sonuçlarına göre, kalp krizinin bilinen sebeplerinden alkol, sigara, düzensiz ve yanlış beslenme şekli bunların yanında depresyon ve asosyal bir yaşantının da etken olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca sabah saatleri kalp krizi ve felcin sıklıkla görüldüğü zamanlar olduğu belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler