Anne Sütüyle Beslenme

Anne sütüyle beslenme doğal beslenmedir: Bazı belirli haller dışında, doğanın kanunlarına uymak en uygun davranış olur. Anne sütünün birtakım yararlarını biliyoruz ama daha birçokları, bilimin meçhulü olmaya devam ediyor.
Emzirmenin anneye fizikî bakımdan da yararı vardır. Emzir­me sırasında rahim kasları kuvvetle toplanır. Bu da, rahmin eski haline çok çabuk dönmesini sağlar.

Annenin memesinden sütten önce gelen ve «colostrum» («ağız») adı verilen sıvının, bebeğe hastalıklara karşı birtakım bağışıklıklar sağladığını duymuşsunuzdur. Bu henüz tamamen ispat­lanmış değildir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bezleri, bibe­ronla beslenenlerden daha az kirlenir. Anne sütü, çocuk için her zaman bulabileceği son derece arı besin demektir. Annenin em. «irdiği çocuk, besinlerden gelen hiç bir bağırsak rahatsızlığı çek­mez. Ayrıca çocuğunu emziren anne bir sürü işterr de kurtulur: Biberonları sterilize etmek, mama hazırlamak, biberonların iyi muhafaza edilip edilmediğini düşünüp endişelenmek ve mamayı yeniden ısıtmak gibi…. Bu kolaylığı özellikle seya­hate çıktığımız zaman anlarsınız. Öte yandan, anne sütüyle bes­lenme tabiî para bakımından da avantajlıdır.

Başka bir avantajı daha vardır ki, pek bilinmez. Anne sütü, bebeklerin emme ihtiyacını da tatmin eder. Bebek, bu İhtiyacı duyduğu sürece emebilir. Anne memesiyle beslenen çocuklar ara­sında, biberonla beslenenler arasında rastlandığından daha az parmağını emen çocuk bulunmasının sebebi de bence budur.
Manevî bakımdan da, anne memesiyle beslenme, çocukla an­ne arasında daha derin bir bağ yaratır. Anne, çocuğuna, başka hiç kimsenin veremeyeceği bir şeyler verdiğini yürekten hisseder. Harika bir duygudur bu. Ayrıca meme emmenin bebeğe bir güven duygusu verdiğini de söyleyebiliriz.

Meme vermenin, bir İki hafta sonra anne için gerek bir zevk haline geldiği konusu üzerinde nedense yeterince durulmamış­tır. Dünyaya bir bebek getirmiş olmak, tek başına, hîç bir kadına anne olma duygusu ve memnunluğu vermeye yetmez. Özellikle ilk çocukta, anne bu duyguyu ve zevki, ancak çocuğuna bakmaya başladığı zaman tadar. Daha baştan her İş yolunda gider ve ço­cuk iyi büyüme yoluna girerse, anne de rolünü daha kolay benim­ser. Anne de, bebek de daha çok mutluluk duyar ve birbirlerine daha çok bağlanırlar.

Ne varki bîr süredir, özellikle şehirlerde çocuklarını emziren annelerin sayısı azalıyor. Bunun en önemli sebebi de bebeği bibe­ronla beslemenin daha kolay ve emniyetli olmasıdır. Başka bir sebep de görenektir diyebiliriz. Annelerin yüzde 90’ının çocuklarını biberonla beslediği bir yerde yeni annenin de aynı şeyi yap­ması çok tabiîdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler