BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)

Neisseria gonorrhoeae” adlı mikroorganizmanın etkeni olduğu, sıklıkla korunmasız yapılan her türlü cinsel temasla bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın kuluçka süresi kadınlarda 5-10 gün, erkeklerde ise 2-5 gündür.

Bulaşma Yolları
Enfeksiyon sıklıkla korunmasız yapılan cinsel temas ile bulaşmaktadır. Erkek için enfekte cinsel partnerle tek bir cinsel ilişkide bel soğukluğuna sebep olan mikroorganizmanın bulaşma olasılığı ortalama %20 civarındadır. Bu oran enfekte cinsel partnerle olan temas sayısı arttıkça orantılı olarak artmaktadır.

Belirtileri
İdrar yaparken yanma ve üretral akıntı hastalığın belirtilerindendir. Genellikle akıntı bol ve pürülan olmaktadır. Gonokok enfeksiyonu olduğu bilinen kişi ile cinsel temasta bulunanların %40-60’ında hiçbir şikayet bulunmamaktadır.

Tanı
Üretranın içinden alınan örnekler doğrudan besiyerine ekilir. Gram boyama da yapılabilir. Bu konuda eğitim almış personel mikroskopik olarak gonore ayırımını %99 seçicilik ve %95 duyarlılık ile yapabilmektedir.

Tedavi ve Korunma Yolları
Antibiyotiklerle gonorenin tedavisi yapılabilmektedir. Cinsel partnere de tedavi uygulanmalı ve tedavi sırasında cinsel temastan kaçınılmalıdır. Cinsel temas sonrası antibiyotik kullanımı, vajen içerisinin antiseptik ve antibiyotikli solüsyonlarla yıkanması ile gonore enfeksiyonlarının engellenmesi söz konusu olmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler