Bunlar Akciğer Kanserine Sebep Oluyor Dikkat

Akciğer kanser oluşumunu tek bir sebebe bağlamamız yanlış bir bulgu olur. Akciğer kanseri bir çok sebeplerle ortaya çıkabilir özellikle tütüne bağlı sebeplerdir. kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Aşağıda belirtilen etkenler akciğer kanserinin oluşumunda başlıca rol oynar.

1. Sigara : Sigara içmek akciğer kanserine neden olur. Tütündeki zararlı maddeler ( kanserojen maddeler ) akciğer hücrelerine önemli ölçüde zarar verir. Zaman geçtikçe bu zararlı olan etmenler akciğer kanserine neden olur. Sigara kullanan kişinin yaşı, ne kadar süredir sigara içtiği , içine ne kadar çektiği, günde kaç tane içtiği gibi etmenler de kanser oluşumunda ekilidir. Aynı zamanda sigara içmeyi bırakmak akciğer kanserinin oluşumunu azaltmak da büyük ölçüde etkilidir.

2. Puro ve Pipo kullanımı: Puro veya pipo kullana kişiler kullanmayan kişilere oranla daha çok ölçüde akciğer kanserine yakalanma riskine sahiplerdir. Puro veya Pipo içen kişinin yaşı, ne kadar süredir içtiği , içine ne kadar çektiği, günde kaç tane içtiği gibi etmenler de akciğer kanseri oluşumunda ekilidir. akciğer kanseri değilse de bile ağız kanseri olma riskleri vardır.
Akciğer Kanserindeki Risk Elementler

Pasif içiciler; sigara veya diğer tütün ürünlerinin dumanlarına maruz kalan kişilere pasif içiciler deniz . Pasif içiciler de akciğer kanseri olma riskine sahiplerdir.

3. Asbet: Bazı endüstrilerde kullanılan fiberlerde bulunan mineral grubudur. Fiberler partiküllere ayrılmaya meyillidir ve havada dolaşıp kıyafetlerimizin üzerine yapışır ve soluduğumuz zaman da akciğere yapışır ve böylece akciğer kanserine sebep olur.

4. Hastanın Hikayesi: Daha önce akciğer kanseri olmuş bir kişinin hiç akciğer kanseri olmamış kişiye oranla daha risklidir. Risk grubunda bulunan meslekler; madenciler, tekstil, izolasyon, petro kimya, boya işçileri, çamaşır suyu üreticileri, plastik sanayi işçileridir.

Akciğer kanserinden korunmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler