Çocuğunuza Oyun Oynamayı Yasaklamayın!

Yaz tatilinden sonra okul dönemi başladığında, ödevler kadar oyuna vakit ayırmak çocukların okuldaki başarısını artırıyor.

Tatildeki esnek kurallardan sonra çocukların sorumluluklarla dolu okul ortamına adapte olma sürecinde anne babaya büyük görev düştüğünü söyleyen uzmanlar; bu geçiş döneminde etkinlik takvimi hazırlamanın faydalı olacağını açıklıyor.

çocuk psikolojisi

YAŞINA UYMALI

Anne babaların çocuklarıyla birlikte okul ve ders sonrasında parka gitmeleri, günün nasıl geçtiğini konuşmaları, oyun oynamak gibi çocuğun hoşlandığı aktivitelere zaman ayırmaları derslerdeki başarılarında büyük etken oluyor. Çünkü; oyun oynamak çocuğun duygularını boşaltmasına, yeni keşiflerde bulunmasına kendini tanımasına ve ifade etmesine fırsat sunuyor deniyor. Çocuklara, yaşına uygun görevler vermenin, okulda sosyalleşme ve sorumluluk sahibi olmaları konusunda yararlı olduğu ifade ediliyor. Çocuğun yemek masasını toplamaya yardımcı olması, çöpü dışarı çıkarması, yatağını düzeltmesi, oyuncaklarını toplaması gibi basit sorumluluklar vermenin önemli olduğunu vurgulanıyor.

Okulların açılmasıyla çocukların uyuma ve uyanma saatlerinin erkene çekilmeli. Tüm bunlara rağmen çocuğun sınıf ortamında dersi dinlemekte zorlandığı, başladığı işi bitirmekte güçlük çektiği, arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşadığı durumlarda bir uzmandan yardım alınmasının yararlı olacağı belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler