Çocuk Gelişiminde Sevgi ve Güven Duygusu

Çocuklar aileden aldığı güçlü sevgiyle kendine güven duygusunu geliştirir. Bu sayede hayatta karşılaştığı bir takım güçlüklerle mücadele ederken güçlü ve daha başarılı olurlar.

Arkadaşlarına ya da öğretmenine “En güzel anne benim annem” veya “En güçlü baba benim babam” derler, hatta bir çok çocuk “Benim annem senin annenden daha güzel”, “Benim babam senin babanı döver” cümlelerini gururla söylerler.

Çocuğun iç dünyasında güzel anne tanımı sevgi duygusunu, güçlü baba tanımı da güven duygusunu ifade eder. Daha ileri yaşlarda en güzel yemek yapan anne, en güzel giyinen anne, en hızlı araba kullanan baba, topu en uzağa atan baba, uçurtmayı en yükseğe çıkaran baba gözlemleri çocuğu anne-babasında pekiştirdiği sevgi ve güven duygularının daha geliştirilmiş saptamaları olarak karşımıza çıkar.

Annenin sevgi ve şefkati, babanın gücü ve koruyuculuğu çocuğun kişilik gelişiminde çok önemli bir faktörken, çocuk aynı zamanda bu iki duygunun yardımıyla hayatı anlamlandırmaya, tanımaya ve bu iki duyguyu kendi kişiliğinde oluşturup büyütmeye başlar.

Tüm bu duygu alışverişi esnasında çocuk sevildiğini ve güvenildiğini de hissetmeye gerek duyar. Bütün psikolojik rahatsızlıkların temelinde, sevgi ve güven duygusunun eksikliğinin yattığını biliyor muydunuz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler