Çocuk Kampında Tatil

Anne ve babanın sağlık ya da çalışma sorunları nedeniyle çocukla bir­likte tatile çıkamadığı durumlar olabilir. Böyle durumlarda Özenli, iyi düzenlenmiş ve titizlikle denetlenen çocuk kamplarından yararlanıla­bilir. Öbür seçeneklere göre her zaman daha yapıcı ve öğretici olması açısından çocuğun bu tür bir kampa gönderilmesi Önerilir. Kamplara genelde her yaştan çocuk kabul edilir. Hatta üç aylıktan başlayarak ço­cuk kabul eden kamplar bile vardır.

Kamplar genellikle konuklarının yaş ortalamasma ya da bulundukları yöreye (deniz, dağ, göl vb) göre seçilir. Bazı kamplar belirli sağlık so­runlarının tedavisinde uzmanlaşmıştır. Şeker, alerji, deri ya da kemik hastalığından rahatsız olan çocuklar bu kamplarda tatillerini geçirir­ken aynı zamanda hekim ve uzmanlardan oluşan bir ekibin gözetimin­de uygun bir tedavi de görürler. Ruhsal sorunları, davranış ya da bes­lenme bozuklukları olan çocuklar için de kamplar vardır. Çocuğun ev­den uzaklaştuılmaması gereken tek durum bir kardeşinin doğumutjur. Bu durumda çocuk evden atıldığını, küçük kardeşin sevgi ve ilgi bakı­mından onun yerini aldığını düşünebilir. Bunun sonucunda, görünüşte kaybolsa da yaşam boyu sürecek bir kin ve nefret oluşabilir. Başka bir çözüm yoksa ve annenin uzun bir süre yatması gerekiyorsa çocuk kampa gönderilebilir.

Ama bunu doğumdan önce yapmak ve doğumda çocuğun bir an önce eve dönmesini sağlamak gerekir. Hatta evdeki neşeli karışıklık, giysilerinin daha az değiştirilmesi, yemek saatlerindeki küçük düzensizlikler gibi yeni gelen bebekten dolayı kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak olaylar, çocuk için yararlı bile olabilir. Aynca çocuk evde kalarak kaçırdığı tatil rahatlığına karşın, sevgisizliğin hüz­nünü tatmamış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler