Çocukların Resim İle Ögrenmesi

Boyaların birbirine karışmaması için, bir ka­vanoza su doldurup, suluboya kutusunun ya­nına koyun ve ona, her rengi kullandıktan sonra fırçasını suda temizlemesini öğretin.Çocuğunuzun ilk girişimlerini yorumlamakta güçlük çekerseniz, düşkırıklığma uğramaym. Bazen, farklı şekillerle yalnızca deney yapıyor ve bir rengin öbürü üstündeki etkisini deniyor olabilir. Bazen de, kafasında belki belirli bir konu vardır; ama bunu kâğıda aktarmakta zorlanıyordun.

Bazense, “bir şey” olarak başladığı resimler, yan yolda “başka bir şeye” dönüşüverir. Ne yaptığını merak ediyor olsanız da, kendisi is­temedikçe, resmini tanıtması ya da adlandır­ması için onu zorlamaya kalkmayın. Sırf sizi hoşnut edecek bir yanıt vermek için, “uçak, kuş”, falan diyebilir; oysa belki de, yalnızca “hoş” bir şekil çiziyordur.

ogrenmeYapmaya çalıştığı her ne olursa olsun, ilgi gösterin; çabalan için onu bol bol övün. Yaptığı resmin ne resmi ol­duğunu kendisi söylemek isterse, resmin al­tına basitinden bir tanım, sözgelimi büyük harflerle “ANNE” ya da “AĞAÇ” yazarsanız, onu belki harflerle de tanıştırmaya başlamış o-lursunuz.
Çocuğunuz, resimlerinden bazılarını çevre­sindeki dünyayı tanımlamak için kullanabilir. Yaşamında önemli yeri olan insanları (ve hay­vanları), evini, düzenli olarak ziyaret ettiği yerleri ve alışılmış etkinlikleri alışverişleri, otobüs yolculuklarını, parktaki oyunları çiz­mesi olasılığı yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler