DOĞUMA ÖZEL KARTLAR HAZIRLANMASI

DOĞUM KARTLARI
Bir kızımız var. Bir oğlumuz oldu!Büyük gün sonunda gelip çattı ve mutluluğunuzu herkese duyurmak için yerinizde duramıyorsunuz. Sevimli doğum kartları hazırlayarak, bu güzel haberi çok özel ve hoş bir biçimde iletebilirsiniz. Hazıryabilecek kadar dirençli hissetmiyorsanız, ba­vul etiketleriyle son derece özgün kartlar ya­pabilirsiniz: Etiketleri bavullara bağlayan si­cimlerin yerine uygun renkli kurdeleler kul­lanmanız yeterlidir.
Kart olarak ne seçmiş olursanız olun, üs­tünde ya da arkasında doğum tarihini, saatini, yerini, bebeğin doğuş ağırlığını ve kuşkusuz adını yazacak yer kalmalıdır.
Bütün bu saydıklarımız, yapılması kolay şeylerdir ve yalnızca temel birkaç malzeme gerektirir: İnce karton, dantel ya da kurdele, parçaları süslemek için bazı renkli kalemler. Kartlarınızı, bayram ya da yılbaşı tebriği kart­larından, duvar kâğıtlarından kopya edece­ğiniz çiçeklerle, bordürlerle süsleyebilirsiniz. Gerekli malzeme
Beyaz ya da renkli karton Maket bıçağı
(kırtasiyecilerde) Makas Cetvel Yapıştırıcı Aydınger kâğıdı ya da
ince kâğıt Kurşunkalem
Süslemek için
Kurdele ve dantel
parçaları Renkli keçe uçlu kalemler
Bir bebeğin doğumu çok özel bir olaydır ve akrabalarınızdan,dostlarınıza kadar pek çok kişiye, elden geldiğince çabuk haber vermek istemeniz, son derece doğaldır. Batı ülkelerinde yaygın bir âdeti benimse­yerek, bu güzel haberi kartlarla duyurabilir, üstelik kartlarınızı kendiniz hazırlayarak, be­beğinizin fiyonkla süslenmiş bir fotoğrafın­dan, katlanmış bir ayıcıklar dizisinden oluşan kartlara kadar, çok çeşitli seçeneklerden ya­rarlanabilirsiniz.
BASİT TUTUN
Sanatçılığınız üstünüzde değilse ya da kendi­nizi henüz uzun uzun bir şeylerle uğraşamaya hazır hissetmiyorsanız kolaylaştırın.

PRATİK ÇÖZÜMLER

Fotoğraflı bir kart için, kartondan, tasarladığınız karton genişliğinin üç katı genişliğinde bir dikdörtgen kesin. Kurşunkalemle eşit genişliğe bölün, katlanacak kenarları iki yandan çizgilerin üstünden katlayarak bastırın. Kenarların birbirine değdiği yerlerin ortasından birer yarım daire kesip Kenar kapaklannı kaldırıp, fotoğrafı tersi üste gelecek şekilde, ortadaki bölümün arkasına yerleştirin,kapağa yukardan aşağı yapıştırıcı sürüp, fotoğrafın arka yüzü üstüne katlayarak, iyice bastırıp yapışmasını sağlayın. Sağ kapağı üstünü apatın. Kartı çevirip, ön yüzünü dilediğiniz gibi süsleyin.
Vaktiniz azsa, sade bir karta ya da bavul etiketine renkli bir çengelli iğne ve bir kurdele taksanız da olur. Sade kartların ayrı bir çekiciliği vardır.
Bir süsleme parçası için, birbirinin aynı iki karton parçâsı kesin. Dantel ya da kurdele parçasının kenarım, karton parçalarından birinin ters yanma çepeçevre yapıştırın. İkinci karton parçasının arka yanlarına yapıştırıcı sürüp, dantelli parçanın üstüne yerleştirin ve bastırarak yapıştırın. Çevirip, önyüzü süsleyin. Kartın katbn açılınca sıralanan bir desen grubu için, şekli çizmeden, kartı akordiyon gibi katlayın; keserek şekli çıkarın. Çizgilerin kat kenarına göre üstüste gelmesine dikkat edin.
*Uyarı ve öneriler
• Karton satın alırken, kolayca kesip katlayabilmek için incesini, ama kırışmayacak kadar da dayanıklısını seçin.
•Gerçekten şık bir şey hazırlayabilmek için, satıcıya uygun zarfları bulunup bulunmadığını sorun.
•Hem karton, hem de bez yapıştıran cinsten bir yapıştırıcı kullanın ve kullanma önerilerini dikkatle uygulayın. İyice yapışması için, sürdüğünüz yapıştırıcının biraz kurumasını beklemek gerekebilir.
• “Hazır” süsler için kırtasiyecilerde ya da kartpostal satan dükkânlardaki çıkartmalara bir göz atın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler