Erkeklerde Meme Kanseri

Erkeklerde meme kanseri az görülen bir kanser türüdür. Erkeklerde görülen tüm kanserlerin %1’ini meme kanseri oluşturur. Meme kanserlerinin %1’den azını erkek meme kanseri oluşturur ve her 150 kadın meme kanserine karşılık 1 erkek meme kanseri olgusu söz konusudur.

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi uzmanları, ‘erkeklerde meme kanseri’ ile ilgili bilgi verdi.

Son 20-30 yılda erkek meme kanseri görülme sıklığında hafif bir artış vardır. Her 100.000 erkekte meme kanseri görülme sıklığı 0.86 dan 1’e çıkmıştır.

Erkek meme kanserindeki artışın nedenleri arasında özellikle 3 faktör vurgulanmaktadır.

•Çevrede kanserojenlerin artışı
•İnsanların erkek meme kanserinden daha fazla haberdar oluşu ve bu nedenle daha fazla teşhis edilmesi
•Aşırı şişmanlık. Aşırı şişmanlık durumunda kanda dolaşan estrojen miktarı artmaktadır. Bu da kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme kanseri riskini arttırmaktadır.
Ayrıca ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda da artmış risk söz konusudur.

Erkek meme kanseri az görüldüğü için, kanserin yaygınlığı, etkinliğini, görülme sıklığı ve tedavilerin sonuçları hakkındaki bilgilerimiz kadın meme kanserine göre daha azdır.

Erkek meme kanseri , kadın meme kanderine göre daha ileri yaşlarda görülmektedir. Ortalama meme kanseri teşhis edilme yaşı, kadınlarda 55-60 iken bu yaş erkeklerde 65-67 yaştır.

Klasik bilgi olarak erkek meme kanserinin akıbetinin kadın meme kanserinden daha kötü olduğu söylenirdi. Bu durum erkek meme kanserinin kadın meme kanserinden daha geç, yani daha ileri evrede teşhis edilmesi ile ilgilidir. Aynı evrede erkek meme kanserinin tedavi sonuçları, tıpkı kadın meme kanseri gibi iyi olabilmektedir.

Erken evrede teşhis önemli olduğu için, erkeklerin yıllık check-up muayenelerinde memeler de dikkatle muayene edilmelidir. Erkek meme kanseri az görülen bir kanser olduğu için, kadınlarda olduğu gibi tarama mammografisi önerilmemektedir. 50 yaşından yukarı erkeklerin kendi memelerini muayene etmeleri önemlidir.

Memede bir şişlik tespit edildiği zaman uygulanan tanı yöntemleri aynen kadınlarda uygulandığı gibidir.

Erkekte meme dokusu çok az olduğu için, meme kanserinin tedavisinde meme koruyucu tedavi söz konusu değildir. Erkek meme kanserinde tedavi tüm memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin çıkarılması şeklindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler