Gebeliğin 3. Haftasında Bebeğinizin Büyüklüğü Ne Kadar?

İçinizde büyümekte olan embriyo çok küçüktür. Bu dönemde sadece bir grup hücreden oluşmaktadır ancak bu hücre­ler çoğalmakta ve hızla büyümektedir­ler. Embriyo bir toplu iğne ucu büyüklüğündedir ve eğer içinizde olmasaydı çıp­lak gözle görülebilirdi. Hücre grubu bir cenin veya bebek görünümünde değil­dir; Bu ilk hafta boyunca embriyo yakla­şık 0.150 mm uzunluğundadır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Hamileliğiniz en erken aşamasında olsa bile çok fazla şey oluyor. Yumurta­lıklarınız pelvisinizde (veya peritoneal boşluk) serbestçe durmaktadır ve rah­minize ve fallop tüpüne (döl yatağı bo­rusu) yakındırlar. Yumurtlama döneminde tüpün ucu ifimbria veya saçak adı verilir) yumurtalığa yakın bulunur. Bazı araştırmacılar, bu tüpün, yumurt­lama döneminde yumurta hücresinin (ovum) açığa çıktığı yerde alanın ka­paklarını açtığını düşünmektedirler. Yu­murtalıkta açığa çıkan alan stigma ola­rak adlandırılır.
Cinsel ilişki sırasında, ortalama 2 ila 5 mi meni vajinada birikir. Her mililitre ortalama 70 milyon sperm içerir; her bir cinsel boşalma 140 ila 350 milyon sperm içermektedir. Yalnız yaklaşık 200 sperm gerçekten tüpteki yumurtaya ula­şır. Döllenme sperm ve yumurtanın bir araya gelmesidir.

Sizin Büyüklüğünüz Ne Kadar? Siz Ne Kadar Değiştiniz?

Hamileliğin bu üçüncü haftasında hiç­bir değişim fark etmeyeceksiniz. Daha çok erken! Az sayıda kadın hamile kal­dığının farkındadır. Unutmaym, henüz bir âdet döneminiz bile gecikmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler