GEBELİK DÖNEMİNDEKİ BİR KADIN

Zaten bir ya da birkaç çocuğunuz varken yeniden hamile kaldıysanız ve çalışmayı sür­dürüyorsanız, çok daha başka sorunlarla kar­şılaşabilirsiniz.
Hamileliğin erken döneminde çok sık rast­lanan sabah bulantıları ve kusmalarını geçir-meyebilirsiniz; ama bunun hiçbir güvencesi yoktur. Sabah bulantı ve kusmalarının etkile­rini azaltmanın en iyi yollarından biri, bol bol dinlenmektir; ama gözünüzü açar açmaz or­talıkta koşuşturup durmaya başlayan küçük bir çocuğunuz varsa, bu fırsatı bulmanız hiç de kolay değildir.

Ayrıca, gün boyu işte çalıştıktan sonra, eve dönünce çocuğunuzun -ya da çocuklarınızın-yemesiyle, yıkanmasıyla, yatmasıyla, ertesi gün giyeceklerini yıkayıp ütülemekle uğraş­mak, sizi bitkin düşürmesinin yanı sıra, üstü­nüzde büyük bir baskı, stres yaratır. Dolayı­sıyla çalışmayı sürdürmek zorundaysanız -pa­rasal sorunlardan ötürü ya da işinizi çok sev­diğinizden zorunluluk olmasa da sürdürmek istiyorsanız, şunları çok iyi düşünmelisiniz: »Eşiniz ilk çocuğunuzu ya da çocuklannızı-yuvaya ya da okula götürüp, alma işini üst­lenebilecek mi?

• Size hiç değilse haftada bir gün ev işlerinde yardım edecek birini tutma olanağınız var mı?

• Yıllık izninizi tam olarak kullandınız mı? Kul-ianmadıysanız, işvereniniz, birer ikişer günlere bölerek kullanmanıza izin verecek mi?

Bundan sonra, çalışmayı sürdürmeye karar verirseniz, yapmanız gereken şey, çalışma sa-atlerindeki yaşamınızı, işlerinizi kolaylaştıra­cak biçimde düzenlemeye çalışmak, ayrıca, iş yaşamında hırslı olmayı (!) bir yana bırakarak, çalışırken kendinizi zorlamaktan kaçınmaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler