Gebelikte Aşılar ve Bağışıklık Oluşturanlar

Hastalıkları önlemeye yardımcı olmak için birçok aşı bulunmaktadır. Aşı, sizi enfeksiyona karşı korumak için yapılır ve genellikle enjeksiyon veya ağız yo­luyla alınır, Birleşik Devletler ve Kanada’da doğur­ganlık çağındaki birçok kadında kızamık, kabakulak, kızamıkçık, tetanoz ve difteri­ye karşı aşılarla bağışıklık oluşturulur. 1957’den önce doğan kişilerin çoğu, kı­zamık, kabakulak ve kızamıkçığa maruz kaldılar ve doğal olarak hastalığı geçirdi­ler ve bu bulaşıcı hastalıklardan muaf ka­bul edilebilirler. Bu hastalıklara karşı an­tikorları vardır ve dolayısıyla korunurlar.

1957 yılından sonra doğan kişiler için ise durum o kadar net değildir. Kızamı­ğa karşı bağışıklığı belirlemek için kan testi yapılır. Kızamıkçığı, kan testi olma­dan teşhis etmek zordur, çünkü birçok diğer hastalık aynı belirtilere sahiptir. Doktor tarafından teşhis edilen kabaku­lak veya kabakulak aşısı bağışıklık için gerekli bir kanıttır.

Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşılan yalnız doğum kontrol yöntemi kullanılıyorsa yapılmalıdır. Bu aşıyı olduktan sonra en az 4 hafta doğum kontrol yöntemine devam edilmesi gere­kir. Tetanos veya DPT (difteri, boğmaca, tetanos) gibi diğer aşılar da önemlidir.

Hastalığa Maruz Kalma Riski. Belli bir aşı yaptuıp yaptırmamaya karar verir­ken çeşitli hastalıklara maruz kalma riski­nizi düşünmeniz önem taşır. Hamilelik sı­rasında, hastalıklara maruz kalma olasılı­ğınızı azaltmaya çalışın. Yaygm hastalık­ların olduğu bilinen bölgelere gitmekten sakının. Hastalıklı olduğu bilinen kişiler­den (özellikle çocuklar) uzak durun.

Hastalıklann hepsine maruz kalmak­tan kaçınmak imkânsızdır. Eğer maruz kalmışsanız veya bu durum kaçınılmazsa, hastalık riski aşının potansiyel zarar­lı etkilerine karşı dengelenmelidir.

Daha sonra aşı, etkinliği ve hamileliği güçleştirme potansiyeli açısından değer­lendirilmelidir. Gelişmekte olan bir ceninde aşılarm zararlı etkileri konusunda çok az bilgi vardır. Genelde, canlı olma­yan aşılar güvenlidir. Canlı-kızamıkçık aşısı kesinlikle hamile bir kadına yapıl­mamalıdır.

Hamilelik döneminde kullanılması öne­rilen tek bağışıklık kazandırıcı ajanlar, DPT aşısı ve grip aşısıdır. Grip aşısı hami­lelik sırasında yaptırabileceğiniz tek aşı­dır. Eğer hiçbir kontrendikasyon yoksa, grip mevsiminde hamileliğinin 3. ayını geçmiş her hamile kadına grip aşısı yaptı­rılabilir. Bu mevsim genellikle, kasım ayından mart ayma kadardır, yine de bazı yıllar mevsim mart ayım da geçer. Dokto­runuzla bu konu hakkında görüşünüz.

MMR aşısı, hamilelikten önce veya doğumdan sonra yapılmalıdır. Ekim 2001 ‘de, Amerikan Hastalık Kontrol Mer­kezi (CDC), kızamıkçık aşısı yaptırdıktan sonra bir kadının hamile kalmak için ne kadar beklemesi gerektiği konusundaki tavsiyesini değiştirdi. Bekleme süresi 3 aydan 1 aya indirildi. Kızamık ve kabaku­lak aşıları için güvenli aralık zaten 1 aydı.

Hamile bir kadın, sadece bu hastalık riski fazlaysa, çocuk felcine karşı ilk aşı­yı yaptırmalıdır. Yalnız attenüe (zayıfla­tılmış) çocuk felci aşısı kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler