Gebelikte Reçetesiz Satılan İlaçlar Kullanmak

Reçetesiz Satılan İlaçlar Kullanmak Birçok kişi reçetesiz satılan ilaçlan ilaç olarak görmez ve hamile olsun ya da olmasın kendi isteğiyle bunları alır. Bazı araştırmacılar, reçetesiz ilaç kul­lanımının aslında hamilelik döneminde arttığım düşünmektedir.

Onları herhangi bir başka ilaç gibi dikkatli kullanın! Bir­çok reçetesiz satılan preparat, ilaç kom­binasyonlarından oluşur. Örneğin ağrı kesiciler, aspirin, kafein ve fenasehin içerebilir. Öksürük şuruplan veya uyku ilaçları % 25 alkol içerebilirler. Bunun şarap ve bira içmekten farkı yoktur.

Birkaç reçetesiz satılan ilaç vardır; ibuprofen naproksen, ketoprofen, famotidin simetidin, hydorokortizon ve iyot içeren herhangi bir ilaç. Çünkü, hamilelikte bu ilaçların kullanımıyla ilgili deneyim sı­nırlıdır, en iyisi bunlardan sakınmaktır. Bu ilaçları yalnızca doktorunuzun göze­timi altında alın.

Hamilelikte kullanım hakkındaki pa­ket etiketlerini ve paket eklerini okuyun-hemen hemen bütün İlaçlarda bu bilgiler bulunur. Bazı antiasitler sodyum bikar­bonat içerir, bu da sodyum alımınızı art­tırır (su tutma problemleriniz varsa bu önemli olabilir). Aynca antiasitler kabız­lığa ve gazın artmasına neden olurlar. Bazı antiasitler alüminyum içerir, bu da kabızlığa neden olur ve diğer mineralle­rin (fosfat) metabolizmasını etkiler. Ba­zıları ise magnezyum içerir; bu ilaçların aşırı kullanımı magnezyum zehirlenme­sine yol açabilir.

Bazı reçetesiz satılan ilaçlar ve prepa-raüar, akıllıca kullanırsanız hamilelik sı­rasında güvenle alınabilir.

Aşağıdaki lis­teyi kontrol ediniz.

Analjezikler ve ağrı kesiciler — parase
Dekonjestanlar – klorfeniramin (kısa etkili antihistamininik)
Burun spreyi dekonjestanlar – oksime- tazolin
Öksürük ilacı – dekstrometorfhan
Mide yaüştıncı – antiasitler
Boğaz ilaçlan – boğaz pastilleri
Müshil – bol lifli müshiller (metamucil fîberall)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler