Gebelikte Suçiçeği

Suçiçeğine varicella zoster virüsü neden olur ve hastalık yüz yüze iletişim halindeyken yayılan zerrelerle kişiden kişiye bu­laşır. Kuluçka süresi 10 ila 21 gün arasındadır, bu süreçte ateşle birlikte kaşınan ve ilerleyen günlerde kabarıp kabuk tutan sulu döküntüler görülür. Suçiçeğine yaka­lanan bir yetişkin, döküntülerin çıkmasın­dan 48 saat öncesinde başlayıp hepsi ka­buk tutana kadar geçen süre boyunca hastalığı başkasına bulaştırabilir. Suçiçeği çok bulaşıcıdır ve çocukların yüzde 90’ı er­genlik çağına girmeden bu hastalığa yaka­lanmaktadır. Hastalığa ilk kez hamilelik sırasında yakalanmak çok nadir görül­mektedir (binde 3).

suçiçeği

Eğer ilk suçiçeğini hamileliğin ilk sekiz haftası içerisinde geçirirseniz bu düşüğe yol açmaz ama eğer sekizinci ve 20. hafta­lar arasında hastalanırsanız risk çok az (yüzde 1-2) olmakla birlikte bebeğinizin el ve ayaklarında, gözlerinde, cildinde, barsaklarında, mesanesinde ve beyninde bo­zukluklar ve büyüme sorunuyla birlikte, doğuştan suçiçeği sendromu görülebilir. 20. ve 36. haftalar arasında bebeğiniz et­kilenmez ama virüs vücutta kalır ve doğumdan sonraki ilk yıllarda zona hasta lığı şeklinde ortaya çıkabilir. Ancak eğer 36. hafta ile doğumdan sonraki 21. gün arasındaki bir zamanda suçiçeği olursanız, bebeğiniz de suçiçeği olabilir. Doğumdan sonraki beş gün veya üç hafta içerisinde or­taya çıkarsa çok ciddi bir enfeksiyon gö­rülebilir (Neonatal suçiçeği) çünkü yeni doğan bebeğin bağışıklık sistemi virüsle başa çıkacak kadar gelişmemiştir. Eğer sorun belirlenirse ve bebeğinize antikor en­jeksiyonu (ZIG- zoster immunoglobulin) yapılırsa, belirtiler ortaya çıkmadan yapılan bu enjeksiyon atağm şiddetini azaltacaktır. Antiviral bir ilaç olan asiklovir, döküntüler başladıktan sonraki 24 saat içinde verildiği sürece belirtileri azaltacaktır.

Eğer suçiçeği hastalığına maruz kal­dığınızı düşünüyorsanız, doktorunuz bağışıklığınıza bakmak için bir kan testi is­teyecektir. Eğer bir belirsizlik olursa doğum sırasında bebeğinize ZIG enjeksiyonu yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler