Hetaera

Eski Y’unan’da evlilik Yahudilerdeki gibi kutsallığa erişmemişti. Yunan erkekleri cinsel ve sosyal doyumlarını hetaera (heter) denilen kadın arkadaşları ile sağlıyorlardı. Bunlar eski Yunanda fahişelerin üst sınıfını oluşturuyordu. Toplumda fahişe olarak adlandırılmazlardı. Heterler, toplumsal ko­numu yüksek, entellektüel ve özellikle iyi konuşan kadınlardı. Bunu özellikle Demosten çok iyi betimlemiştir. “Kafa zevki için heterlerimiz, duyuların zevki için fahişeleri­miz, ikisinin arasında da kulakların ve gözlerin zevki için flüt çalan, rakseden kızlarımız vardır”. Yunan erkeklerinin kül­türel gereksinimlerini karşılayan heterlerin cinsel yetenekleri bazı vazo resimlerinde anlatılmıştır. Ancak müzik ve dans gösteri­leri heterlere değil, “flüt çalanlar” olarak anılan aulerideslere aittir. Heterler çeşit çeşit idi, uygulayacakları zenaate uygun olarak çocuk yaşlardan itibaren muhabbet tellalları tarafından yetiştirilirlerdi. Heterler devlete, ticari başarılarına göre vergi öderler ve hiç bir zaman fahişeler ya da pornialar (pornog­rafi sözcüğü bundan türer) gibi hor görülmezlerdi. Başarıları ve özgürlükleri, yaşamları evdeki tekdüze işlerle sınırlı Yunan kadınları tarafından kıskanılırdı. Heterlerin geldikleri yer genellikle evlilik dışı cinsel etkinliğin varolduğu bir genelevya da bir taıpınaktı.
Heterierin üzerinde durulması gere­ken ana özellikleri, Atinalılar tarafından bolca ödüllendirilen tartışma yetenekleriy­di. Yunan ve Roma’da klasik yazarlar davranışları tarihe geçmiş bu hetairlerden şık sık bahsederler. Epiküros’un öğrencisi olan heter Leontiun, felsefeyle uğraşmış ve Çiçero’nun ilgisini çekmiştir.
Hellenik dönemle birlikte Yunan er­kekleri ile heterler arasındaki dostluk yıkıldı. Savaş tutsağı köle kadınların sayısı gittikçe arttı. Kişisel mülkiyetteki kadın sayısının artışı ile beraber heterler de kişisel mülkiyete girmeye başladılar. Top­lumdaki konumlarını yitirerek, genelev çalışanları arasına katıldılar. Dolayısıyla heterler kültürel tüm etkinliklerini ortaya koyan fahişeler haline dönüştüler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler