Hipotiroidizm, Gebelikte Epilepsi

Hipotiroidizm Nedir?
T3 ve T4 hormonlarının tiroid bezinden az salgılanması durumudur. Gebe ka­dında hipotiroidizm tedavi edildiği sürece ciddi bir sorun yaratmaz. Yeterli te­davi edilmeyen durumlarda ise bebekte düşük doğum ağırlığına neden olabilir. Tiroid hormonun annede eksik olması bebeğin beyin gelişimini de etkileyebilir. Tedavi edilmemiş takipsiz gebelerde doğumsal hipotiroidi (kretenizm) denen bir tablo gelişebilir. Hipotiroidi mutlaka kontrol altında tutulmalı ve tedavi edil­melidir. Fetal ultrasonografi ile bebeğin tiroid bezi de değerlendirilmelidir.

Hipotiroidiye en sık Hashimoto tiroiditi neden olur. Tiroid bezinin cerrahi yol­la alınmış olması da hipotiroidiye neden olur. Tedavide eksik olan hormonun takviye edilmesi amaçlanır. Bu ilaçlar plasenta­dan çok az oranda geçer. Öncelikle şunu hemen belirtelim: Sara hastalığı, yani epilepsi sorunu olan bir­çok hamile kadının genellikle sağlıkbebekleri oluyor. Bunu duyunca biraz ra­hatlamış olmalısınız. Evet, belki epilepsiniz var ve hamilelik süresince bazı sorunlar yaşayacaksınız; ancak gebe kalmadan evvel doktorunuz ile oluşturacağı­nız tedavi planı ile birçok komplikasyonun önüne geçmeniz mümkün olacak.

Bundan yıllar önce epilepsisi olan kadınlar, hamile kalmaktan çekiniyordu. Oy­sa şimdi tıbbın ilerlemesi sayesinde iyi bir doğum öncesi takibiyle yüzde 90’lara varan bir oranla dünyaya sağlıklı bir bebek getirme ihtimaliniz var.

Epilepsiyi Bilimsel Olarak Kısaca Anlatabilir misiniz?

İşin bilimsel yönüne değinecek olursak, beyindeki sinir hücrelerinin, vücudun her yerine mesaj gönderen elektrik sinyalleri üretiyor olmasından başlayalım isterseniz. Bu sinyaller bedenin hareketlerini kontrol eder. Epilepsisi olan bir insanda, normal işlemesi gereken bu model kesintilere uğrar. Beyindeki anor­mal deşarjlar sonucunda kişide geçici ve çoğu zaman kısa süreli bir nöbet orta­ya çıkar. Herkeste farklı seyretmekle beraber, bu nöbet esnasında çoğu zaman kişi bilincini kaybeder. Yere düşebilir, vücudu kontrolsüz şekilde kasılabilir ve ağzı köpürebilir. Bir başkasında nöbet sadece tuhaf bir koku alma ile seyrede­bilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler