Kadınlara Uygulanan Eski Bir Gelenek… Kadın Sünneti

Kadınlara uygulanan bu geleneksel işkencenin ne zaman başladığı bilinmesede çok eskilere dayandığı ve günümüzde de bir çok Afrika ülkelerinde halen devam ettirildiği ne yazık ki biliniyor. Bunun geleneksel değil tam anlamıyla işkence olduğunu tüm toplumların kabul etmesi gerekiyor. Afrika ve bazı Arap toplumlarında kız çocuklarında en geç onbeş yaşlarına kadar sünnet zorla yapılıyor ve kadınlar kızlar itiraz etme hakkına sahip değiller, kendileri de inandırılmışlar. Üstelik de son derece ilkel koşullarda hemde uyuşturulmadan acı çektiriliyor. Bizim toplumumuzda da bir bölgede uygulandığı söylentileriyle AB’den bu konuda uyarı gelmiştir. Umuyoruz tüm dünyada bu yanlış işkenceci inanış ve uygulama bir an önce terk edilir.

kadınsünneti

Kadın sünnetinin nasıl yapıldığı ve ne zamana dayandığı Mısır’daki arkeolojik kazılarla bulunan kadın mumyalarının sünnetli olduğunun görülmesiyle ortaya çıkıyor. duvar resimlerinde de nasıl yapıldığı detaylarıyla gösterilmektedir. Bu tasvirler M.Ö. 1600’lü yıllara dayanmaktadır. Yani bu korkunç işkence tek Tanrılı dinlerden çok eskilere dayanıyor ve devam ettiriliyor.

Kadın Sünneti Nasıl Yapılıyor:  Bu gelenek üç farklı şekilde uygulanıyor;

kadın sünneti

– Klitorisin tümünün kesilmesi (clitoridectomy)

– Klitorisle birlikte küçük dudakların hatta büyük dudakların bir kısmının kesilmesi (excision)

– Klitoris ve küçük-büyük dudakların tamamen kesilmesi, açık yaranın birleştirilerek dikilmesi, idrar ve regl kanamasının akabileceği küçük parmak genişliğinde açıklığın bırakılması (infibulation)

Kadın sünneti uygulayan toplumlarda kadınlığın göstergesi olarak nitelendirilmiş ve toplum bu işkenceye inandırılmış, kabul etmek zorunda bırakılmış. Üstelik sünnet edilen kadınlar, kendi kız çocuklarına yedi yaş ve üzerindekilere acıyı şölen gibi gösterirler, hazırlıklar yaparlar. Kadınlığa geçişin ilk adımı olarak anlatılır. Çok fazla çığlık atan kızların bağırdıkları için utanç duymaları için acısıyla başbaşa bırkılırlar, az çığlık atanlar ise çevresinin takdirini alır, evlenmeleri de garantiye alındığı söylenir.

Üstelik bu uygulamanın sağlık yönünden çok fazla sakıncaları vardır. Hijyenik uyulmayan ortamlarda, steril olmayan araçlarla belki kırık bir cam parçası ya da teneke parçası kullanılarak hiçbir uyuşturucu yapılmadan büyük acılar çektirilerek uygulanması ile kan zehirlenmeleri, kansızlık, kan kaybına bağlı oluşan şok, enfeksiyon olması kaçınılmazdır. Hatta ölümlere sebep olduğu da biliniyor. birçok hastalığı da beraberinde getiriyor; doğum sonrasında tekrar sünnet yapılması ile kansızlık, idrar yolları iltihabı, cinsiyet organı çevresinde tamamen his kaybı, kronikleşen vajinal enfeksiyonlar, doğum esnasında kadının ve bebeğin hayatının tehlikeye girmesi, AIDS ve tetanos bulaşması gibi sıralanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler