Kalp Krizinin Tanımı, Belirtileri ve Nedenleri

Kalp krizi, kalbin yeteli oksijeni alamayarak ölmesine denir. insanın günlük çalışma hızına göre kalp çok yorulur veya az yorulur ama bu çalışma hızı kalbin oksijen ihtiyacını belirler. Vücut aldığı oksijeni kalbin damarları olan koroner damarlara getirir eğer bu damarlarda daralma veya tıkanıklık varsa kalp yeterli oksijeni alamadığından beslenemez beslenemeyen oksijensiz kalan kalp dokusu ölür ve kanı pompalayamaz hale gelir. Sonucunda ise kalp krizi meydana gelir.

Daha önce kalp krizi geçiren hastalarda ölü doku tekrar yerine gelmez orada yara tabakası olarak kalır. Gençlerde kalp krizi çok görülmeyen bir olaydır ancak her insanın kalbine bakımına göre değişir yaşlı kadın ve erkeklerde daha sık görülür. Kalp krizinin nedenleri vücudun herhangi bir yerinde oluşan pıhtının koroner damarları tıkaması, kronik hastalıklar, yüksek kolesterol, sigara kullanımı sonucu oluşan damar tıkanıkları gibi nedenleri vardır.
Kalp krizinin belirtileri,
kalp krizi1. Göğüs kısmında yeri tam tespit edilemeyen sıkışma ile birlikte şiddetli ağrı meydana gelir.
2. Meydana gelen ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır.
3. Oluşan ağrı hareket ettikçe artar çünkü enerji harcadığınız için kalp daha fazla oksijen ihtiyacı duyacaktır. Dinlenme pozisyonuna geçerseniz ağrı azalır ancak tamamen geçmez. Bu ağrı yarım saatten fazla sürebilir.
4. oluşan ağrı ile birlikte soğuk soğuk terleme meydana gelir
5. Terleme olduktan sonra mide bulantısı oluşur.
6. Son olarak nefes darlığı oluşur.

Bazı insanlarda kalp krizi hiç belirti göstermeye bilir . Özellikle diyabet ( şeker ) hastası iseniz kalp krizi belirtileri, nefes darlığı ve soğuk terleme ile meydana gelir. Bazı hastalar ise mide ülseri ve pankreatit ağrısı ile karıştırılabilir. Eğer ülseriniz varsa her ağrıyı kalp krizi olarak düşünmemeniz gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler