Klamidya

Klamidya hastalığını duymuş veya hakkında bir şeyler okumuş olabilirsi­niz. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan yaygın bir hastalıktır; her yıl 3 ve 5 milyon ara­sı insan hastalıktan etkilenir. Bir klamid­ya enfeksiyona sahip olup olmadığınızı belirlemek zordur. Çünkü belirtiler ol­mayabilir. Enfeksiyona, belli türde sağ­lıklı hücreleri istila eden bir mikrop ne­den olur. Enfeksiyon; oral seks dahil, bir cinsel birliktelik yolu ile geçebilir.

Cinsel ilişki açısından aktif kadınların % 20 ila % 4O’ı bir şekilde klamidyaya ma­ruz kalmıştır. Enfeksiyon, tedavi edilmezse ciddi problemlere neden olabilir, ama bu problemlerden tedavi yoluyla kaçınılabilir.
Klamidya, daha çok birden fazla seks partneri olan genç insanlarda oluşur. Ayrıca başka cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyan kadınlarda da oluşabilir. Bazı doktorlar, ağız yoluyla doğum kontrol yöntemi kullanan kadınlarda bu hastalı­ğın daha sık görüldüğüne inanmaktadır. Bariyer doğum kontrol yöntemleri, ör­neğin diyafram ve prezervatifler enfek­siyondan korunma sağlar.

Klamidyanm en önemli komplikasyonlanndan biri, pelvik enfeksiyondur. Bu, rahim, fallop tüpleri ve hatta yumur­talıklar dahil üst genital organlarda olu­şan ciddi bir enfeksiyondur. Pelvik ağrı olabilir ya da hiç belirti olmayabilir. PID, tedavi edilmemiş bir enfeksiyonun pelvik bölgeye yayılmasından kaynak­lanabilir. Klamidya PID’in ana nedenle­rinden biridir. Eğer bir PID enfeksiyonu uzun sürdüyse veya tekrar ettiyse, üreme organları, fallop tüpleri ve rahim, yapı­şıklıklar oluşması nedeniyle zarar gör­müş olabilir. İyileştirme için ameliyat gerekebilir. Eğer tüpler zarar gördüyse, yaralı doku, ektopik (dış) gebelik riskini artırabilir ve hamile kalmayı zorlaştıra­bilir (kısırlık).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler