Makat Gelişi Doğum

Makat gelişi konumdaki bebeklerin sayısı hamilelik yaşlarıyla yakından ilgilidir. 28. Haftada bebeklerin yüzde 25 t makat konumundadır, ama çoğu üçüncü üç aylık evrede sefalik konuma gelmek için dönmektedir. Doğum zamanı bebeklerin yüzde 4’ünden daha azı makat konumundadır. Eğer bebeğiniz makat gelişindeyse şu üç pozisyondan birindedir: bacakları vücudun yanına çekilmiş ve bebeğin poposunun önde geldiği açık makat; yine poponun önde geldiği ama bacakların ve kalçaların esnek biçimde bebeğin vücudunun önünde olduğu tam makat ve ayakların popodan önde geldiği yarı makat.
Makat gelişi bebeklerin vajinal yolla doğması risk ve komplikasyonlara daha açıktır, bu komplikasyonlardan en önemlisi bebeğin en geniş çaplı organının, yani başının en son çıkmasıdır. Dahası, ters gelen bebekler annenin pelvisine başın sığdığı gibi sığmazlar, dolayısıyla göbek kordonunun popodan veya bacaklardan kayarak rahim ağzından çıkma riski her zaman vardır. Kayan kordon kaçınılmaz olarak bebekte yaşamsal tehlikeye neden olur çünkü kordon havayla temas ettiğinde büzüşüp kapanarak bebeğe giden oksijeni keser.

Makat Gelişi Doğum

Doğum Denemesi: Eğer bebeğiniz açık makat konumunda ve doğum kanalına önce kuyruksokumu giriyorsa, bebeğin vajinal yolla doğumu düşünülebilir. Bu bir deneme olarak algılanır ve sorun çıkmaması durumunda doğuma izin verilir. Doktor ve ebe, bebeğin poposuna bağlı bir elektrotla çalışan dahili monitör veya harici monitörle yakından incelenmenizi isteyecektir. Doğumun deneme aşamasında gerekli müdahalelerin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için epidural anestezi almanızı isteyeceklerdir. Epiduralin sağlayacağı bir diğer avantaj da rahim ağzının tam olarak açılmadan itme isteğini engellemesidir. Bebeğin önde gelen kısmı olan poposu daha yumuşak olduğundan ve rahim ağzına yeterli baskıyı yapamadığından dolayı makadi doğumlar, sefalik doğumlara göre daha yavaş ilerler. Doğum uzmanınız ilerleme yavaş olduğu için sintosinon vermekten kaçınacağından, doğumun ilk aşaması daha uzun ve yorucu geçebilir ve bu aşamada sezaryen doğum yapmanız önerilebilir.
İkinci Aşama: Her şeyin iyi gittiğini ve rahim ağzınızın tam olarak açıldığını varsayarsak, makattan doğumlarda ikinci aşama sefalik doğumun tersi olarak düşünülür. Pelvisten, ilk önce bebeğin kalçası ve bacakları geçer, ardından vücudu ve omuzları çıkar. Makattan doğumların ikinci aşamasında her zaman bir doğum uzmanı ve ebe bulunur. Çıkan bebeğe rahat ulaşabilmek için bacaklarınızı üzengilere koyarak litotomi pozisyonunda olmanızı isterler. Bebeği çevirebilmek, gerektiğinde sonradan gelen baş için forseps kullanabilmek veya doğum zorlaşırsa sezaryene geçebilmek için epiduralinizin yüksek dozda olmasını isterler.
Kasılmalar ve itme sonucunda ilk önce bebeğin poposu çıkar. Kadın doğum uzmanı daha sonra bacakların çıkmasını sağlar. Bacakların çıkması için genellikle bebeğin poposu sağa ya da sola çevrilerek doktorun bir parmağını sokması ve bacakların çıkması için müdahale etmesi sağlanır.
Popo ve bacaklar çıktıktan sonra bebeğin sırtı, vücudu ve omuzları sırayla çıkar. Omuzlar da aynı şekilde sağa sola çevrilerek, doktorun parmağını sokması ve kolların çıkmasına yardım etmesiyle sağlanır. Başarılı bir makattan doğum için acele etmemek ve kesinlikle bebeği ani şekilde çekmemek gerekir. Bebeğin çıkması için yumuşak rotasyonlar yeterli olacaktır.

Başın Çıkışı: Eğer her şey yolunda giderse, bebeğin vücut ağırlığı doğumun tamamlanmasına yardımcı olarak, boynun öne eğilmesini ve böylece başın en iyi pozisyonda güvenli ve rahat bir şekilde çıkmasını sağlar. Eğer bebeğin boynu uzunsa ve yüzü rahim boşluğuna bakıyorsa (Buna hayal kurma denir), başın çıkması sırasında sorun çıkma olasılığı yüksektir. Bebeğin başı vücudunun en büyük kısmıdır ve boyunun uzun ve dik durması durumunda, popo, vücut ve omuzların çıkmasıyla henüz tam olarak açılmamış olan rahim ağzına daha büyük çapta bir giriş olacak demektir. Bu aşamada sezaryen doğuma geçilmesi herkes için travmatik olacaktır. Bu nedenle doğumda bulunan herkes, makattan doğum öncesinde ve doğum sırasında tüm bulguları iyice inceleyerek, sonradan gelen başın son anda sıkışma tehlikesi olduğunda karın doğumuna geçilmesi için hazır olacaktır.
Daha pozitif yaklaşacak olursak, eğer her şey yolundaysa kadın doğum uzmanı bebeği hafifçe yukarı, pubik kemiğinizin üzerine doğru kaldırarak bebeğin ağzına parmağını sokup yavaşça aşağı çekebilir; daha sonra baş bükülerek kolaylıkla çıkar. Bu noktada, kaldırma forsepsi kullanarak bebeğin başı tutulup kontrollü bir şekilde doğum kanalına yönlendirilebilir. Fark ettiğiniz üzere makattan vajinal doğumda oldukça fazla kişi bulunmakta ve genellikle epizyotomi uygulanması gerekmektedir.

Makat Gelişi Bebeğin Vajinal Veya Sezaryen Doğurtulması: Son yıllarda makat gelişi bebeklerin doğmasına ilişkin en iyi yöntem konusunda doktorların görüşlerini değiştirmelerine neden olan birçok araştırma yayımlandı, ilk kez anne olan kadınlarda, bebek döndürülememişse zamanı gelen kalça gelişli bebeklerin doğurtulmasmda sezaryenin en uygun yöntem olduğuna karar verilmiştir. Ama makat gelişli bebekleri doğurtmak için sezaryen tarihi verilen kadınların yüzde 10’u doğum erken başladığı ve hastaneye geldiklerinde çok ilerleme kaydettikleri için bebeklerini vajinal yolla doğurmak zorunda kalmaktadır. Buna ek olarak, birçok kadın bebeklerinin makat gelişi konumda olduğunu anlayamadan kendilerini doğumda bulmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler