Saç Dökülmesi

Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen saç dökülme sorunu belli orana kadar normaldir. Örneğin bir insanın günde 50 ila 100 tel arası saçının dökülmesi gayet normaldir.Günlük dökülen saç tellerinizi saymanız mümkün değildir ancak önceki günlere nazaran saçlarınızın dökülme seyrinin arttığını tarağınızda, lavabonuzuda, banyonuzda gözlemleyebilirsiniz.

Erkeklerde saç dökülmesi ilk önce alnın iki tarafından veya tepede ufak bir kısımdan başlayarak dökülür. İlerki dönemlerde bütün başı kapsayabilir. Kadınlarda ise genelde saçların seyrekleşmesi şeklinde bir saç dökülmesi görülür.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında kişinin yaşadığı stres, ameliyat, doğum, ateşli hastalıklar, şeker hastalığı, aşırı zayıflama, alkol, protein eksikliği, karaciğer yetmezliği, yapılan şok diyetler yer alır.

Saç dökülmesini engellemek için neler yapılabilir?

saç dökülmesi

-Protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir.
-Saça ve saç dersine zarar verecek kimyasal ürünler kullanılmamalıdır.
-B vitamini içeren besinler tüketilmelidir.
-Mümkün olduğunca stresden uzak durulmalıdır.
-Sigara ve alkol kullanımı azaltılmalı ya da tamamen bırakılmalıdır
-Karbonhidrat içeren besinlerden uzak durulmalıdır.
-Saçı hergün yıkamakdan kaçınılmalıdır. Bu saç derinizin yağ dengesini bozacaktır.
-A vitamini yüksek miktarda almanız saçlarınızın dökülmesini hızlandırır bu yüzden A vitamini içeren besinlerden uzak durulmalıdır.
-Saç derinizin kan dolaşımını hızlandırmanız saç dökülmesini engelleyecektir. Bu sebeple tırnaklamadan yumuşak hareketlerle saç derinize masaj uygulamalısınız.
-Uzun süre denizde kalmakdan ve uzun süre güneş altında kalmakdan kaçınmalısınız.

Saç dökülmelerini önlemek veya durdurmak için uzman yardımı almanın yanında çeşitli bitkisel kürler ile masajlardan da yaralanılabilir. Özellikle erkeklerdeki saç dökülmeleri başladığı anda tedbir alınmaz tedaviye başlanılmaz ise dökülen saçlar kalıcı saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Ayrıca Şu Sayfamıza da Bakınız:   Saç Dökülmesi İçin Lavanta Kürü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler