Selülitlere davetiye çıkartmayın

Selülitlere davetiye çıkartmayın

Artık selülitin ne olduğunu bilmeyen bayan kalmamıştır sanırım. Televizyonlarda selülitli bacaklarıyla yakalananların görüntüleri göre göre, her gün bir yenisi çıkan selülit kremleri, selülit yağları gibi bir sürü kozmetik ürün tanıtımıyla karşılaşmaktan erkek, kadın, küçük, büyük artık herkez, toplumca selülit konusunda uzman olacak kadar bilgilendik.

Bu selülit son yıllarda mı kadınların bacaklarını sardı böyle, yoksa yıllardır hep vardı da, gözümüzün içine mi sokulmuyordu henüz karar veremedim. Ancak şu bir gerçek ki müthiş bir kozmetik sanayi var ve biz bayanlar bu kozmetik sanayinin birazcık kurbanı olabiliyoruz. Düşünsenize hayatımıza son birkaç yıldır selülit diye bir dertle birlikte selülitlerden kurtulmak için alınması gereken türlü türlü selülit kremleri, selülit yağları gibi ürünler girdi. Bu selülitler muhtemelen birkaç yıl öncede vardı bacaklarımızda. Çünkü selülitler öyle bir gece oluşmuyor. Ancak o birkaç yıl öncesi selülitin büyük bir sağlık sorunuymuş gibi beynimize empoze edilmediği dönemlerdi.

selülit

Tabi dümdüz hiçbir portakal kabuğu gibi inişli çıkışlı tepeler görünümü olmayan bacaklara sahip olmak son derece güzel olur. Ama bacaklarda beliren selülitlerin cok büyük bir hastalıkmış gibi onun yağı, bunun kremi, şunun suyu gibi ürünlere saldırmanın abartılı olduğu kanısındayım.

Bence yapılacak en güzel şey selülitin oluş sebeplerini hayatınızdan çıkarmak. Onun yanında selülitten kurtulma sürecini hızlandırmak için tabiî ki destek olması açısından selülit kremleri, selülit yağları gibi kozmetik ürünlerden faydalanmakta bir sakınca yok. Ama sorunun kökünde yatan nedenleri halletmezsek, yüzeysel çözümler asla kesin sonuca götürmeyecektir.

O yüzden öncelikle selülitin oluşumunun en önemli sebebinden işe başlayalım. Yani kan dolaşım bozukluğu. Hiç düşündünüz mü selülit neden en çok bacaklarda oluşur?

selulit

Sürekli oturduğunuz, hareketsiz kaldığınız bir işiniz var ise bacaklarınızdaki kan dolaşımı yavaşlayarak selülitlere resmen zemin hazırlar. Bu yüzden hiçbir şekilde yürüyüş ya da koşu imkânınız yoksa en azından oturduğunuz yerden her yarım saatte bir bardak su almak için pencereden bakmak için yani herhangi bir sebep üreterek kalkın ve bacaklarınızdaki kan akışını hızlandırın. www.kadinlarportali.com

Kullandığınız ilaçların selülit oluşumuna sebep olduğunu da belirtmek isterim. Özellikle doğum kontrol hapı kullanan kişilerde selülit daha fazladır. Dikkat ederseniz sizde fark edeceksiniz. Ama sanırım selülit oluşmasın diye doğum kontrol hapını bırakıp da her sene bir çocuk doğurmak da pek akıllıca bir seçim olmayacaktır.

Bunun dışında en önemli etken beslenme alışkanlığınız. Kırmızı etin, günde 1 fincandan fazla içilen kahvenin, çikolatanın selülit oluşumdaki rolü büyük. Gördüğünüz gibi tadı nefis olan her şeyin fazlası zarar.

İçerden tamir etmediğiniz hiçbir sorunun dışarıdan tamiri söz konusu değildir. Bu yüzden selülitin oluşum sebeplerini ortadan kaldırmadan dışarıdan kullanılan destek ürünlerinden kalıcı bir çözüm beklemeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler