Su ve Suda Doğum

Özellikle doğum sancısının ilk başlarında suya girmek şüphesiz ağrıları azaltmaktadır. Suyun sıcaklığı kaslarınızın gevşemesine yardım ederken, suyun kaldırma kuvveti de vücudunuzu destekleyerek bebeğin başının pelvise yaptığı baskıyı azaltmaktadır. Zarlarınız yırtılmadan önce evde veya doğum bölümünde, sancıların başlangıcında keyifli ılık bir banyo yaparak rahatlayabilirsiniz.

Şunu belirtmem gerekir ki, ingiltere’de çoğu suyla doğum, su dolu bir doğum havuzu içerisinde gerçekleşmez. Doğumun ilk ve ikinci aşamalarının çoğunu suda geçirseniz bile, bebek doğarken kuru bir alanda olmanız tercih edilmektedir. Bunun nedeni doktorların ve ebelerin doğum sancısının kritik olan son evresinde, size ve bebeğe rahat erişebilmesidir çünkü çoğu ebe suda doğum konusunda deneyimli değildir. Eskiden, suda doğum sırasında bebek ilk nefesini aldığında ciğerlerine su kaçacağı endişesi hâkimdi. Eğer bebek çabucak yüzeye çıkartılırsa endişe edecek bir şey olmayacaktır çünkü göbek kordonu kesilmediği taktirde doğumdan sonraki birkaç dakika boyunca bebeğe oksijen sağlamaya devam edecektir.

Diğer bir endişe de annenin ılık suda çok uzun kalması durumunda vücut ısısının artmasıdır. Bu da bebeğin ateşinin çıkmasına, kalp atışlarının hızlanmasına neden olarak hipoksiye (düşük oksijen seviyesi) yol açabilir. Bunun için ebeniz düzenli olarak ateşini ölçecek ve eğer doğum sırasmda ateşiniz 1 dereceden fazla yükselirse havuzdan çıkmanızı isteyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler