Sürekli Stresin Zararları

Sürekli (kronik) tepkiler: Uzun süren veya tekrarlayan olaylar karşısında görülen stres tepkileridir. Bu tür stresler hem işlevsel, hem organik bo­zukluklar meydana getirir.
Bir olayla ilk kez karşılaşan insanın etkilenme ve gösterdiği tepki farklı olur, olaydan etkilenme derecesine paralel olarak tepki gösterilir. İlk defa yakınını kaybeden bir insan, hem çok etkilenir hem de çok üzülür. Ama benzer olaylarla sık sık karşılaşan insanda zamanla “duyarsızlaşma” denir. Duyumsal olarak görülen duyarsızlaşma, psikolojik olarak da görülmektedir.
Alışma – duyarsızlaşma: Uzun süre aynı türden olay ve uyanların etkisinde kalan organiz­manın durumdan etkilenme dere­cesinin azalması hem hormonal salgılarda hem de organiz­manın etkilenme derecesinde azalma olur. Yani stresin yarattığı fizyolojik ve organik tep­kiler zayıflar ve etkisi azalır. Buna “alışma”, Alışmaya rağmen sürekli stres organizmayı fizyolojik, organik ve psikolojik olarak etkiler. Organizmanın hem homeostatik dengesi hem de genel uyumu bozulur. Bedensel düzeyde bir yandan psikolojik hastalıklar ortaya çıkar, diğer yandan organizmanın bağışıklık sistemi zayıflar. Mikrobik ve organik hastalıklara karşı organizmanın direnci kırılır.

Alışmanın sürekli tepkilerdeki rolü nedir?

Psikosomatik hastalıklar, nedenleri psikolojik olan organik hastalıklardır. Bunların temelinde stres sonucu fizyolojik dengenin bozulması yatar. Sık sık bo­zulan ve kısa bîr süre sonra yeniden kurulamayan denge zamanla;
• Organik yapılarda yıpranma,
• Organların görev ve işlevlerini tam yerine getirememe,
• Organik sağlığın bozulmasının yarattığı stres biçiminde bir kısır döngü oluşturur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler