Yeni Doğum Yapmış Anneler İçin Tavsiyeler

Öncelikle her anne kendisine elinden gelenin en iyisini yaptığını ve etrafındakiler veya sözde çocuk bakım uzmanları ne derse desin, -iyi ki- mükemmel anne diye bir kavram olmadığını hatırlatmalıdır.

Eğer kendinizi sıkıntılı hissediyorsanız hastalığı en kısa zamanda geçirmek için kendi kendinize yapabileceğiniz birçok şey vardır, işe kendinize mükemmel anne diye bir şey olmadığını hatırlatmakla başlayın. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsanız, bu zor döneminizde sizden beklenen tek şey bu olacaktır.
Yeni annelerden beklentiler çoğu zaman gerçeklikten uzaktır, ama kişinin duygusal açıdan veya bebeğin günlük bakımı açısından ideal anne ölçütlerine erişememesi durumunda etrafındakiler, kişinin kendini suçlu, yetersiz ve şaşkın hissetmesine neden olur. Bu tutum, anneyi kolayca doğum sonrası depresyon bulgularından birini veya birkaçını yaşamaya itebilmektedir.
Doğum sonrasında kendinize biraz zaman ayırmaya çalışmalısınız. Bu dönemde herkes yeni doğan bebeğe odaklandığı için annenin duygusal ve fiziksel sağlığı ikinci planda kalmaktadır. Anne olmanın verdiği duygusal sorunlarla başa çıkabilmeniz için bazı tavsiyeler:

yeni doğum yapan anneler

► Yalnız kalmaktan kaçının ve en az günde bir kez evden dışarı çıkmaya çalışın.

► Düzenli hafif egzersiz yapmak ve temiz hava almak size iyi gelecektir.

► Sizin gibi yeni anne olan kişiler bulmaya çalışın. Çoğu sizin yaşadığınız duyguları yaşıyordur ve birlikte bir destek ağı kurabilirsiniz.

► Düzenli ve uygun miktarda yemek yemeye çalışın. Bu, özellikle emzirirken size kolaylık sağlar.

► Kadınlar, özellikle anneler, kendilerini suçlamakta çok başarılıdır. Bunu yapmayın. Durumunuzdan şikâyet etmenize ve mutsuz olmanıza izin var.

► Evde mümkün olduğunca yardım almaya çalışın. Eğer gerekirse paralı yardımcı tutun.

► Hislerinizi paylaşın. Eşinizle, ailenizle veya arkadaşlarınızla konuşun, duygularınızı anlamalarını sağlayın ve size yardımcı olmalarına izin verin.

► Küçük beklentileriniz olsun, planlar yapın. Arkadaşlarınızın ve ailenizin bebeğinize bakma tekliflerini değerlendirin, kendinize zaman ayırın.

► Çok geçmeden tıbbi yardım alın. Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız doktorunuzla konuşmaktan çekinmeyin. Kısa süre antidepresan (emzirmeyi engellemez) alabilir ve/veya danışmana gidebilirsiniz.

► Doğum sonrası depresyonla ilgili çeşitli dernek veya destek gruplarına katılın. (Postnatal Hastalık Birliği veya Annelerle Tanışma Birliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler